LETNÍ VEDRA

Jak bojovat s letním přehříváním:

Nejúčinnějším způsobem ochrany před přehříváním v období letních dní je tepelná izolace. Potvrdily to mimo jiné výsledky, které jsme získali během velmi teplého léta v roce 2015, kdy se teplota vzduchu vyšplhala až na 36 °C.

V zateplených domech jsme naměřili až o 5 °C nižší teplotu než v domě bez tepelné izolace (dům č. 3).
 

V interiéru domu bez tepelné izolace jsme zaznamenali víc než
30 °C. Teplota v interiéru zateplených cihlových anebo betonových domů zůstávala v mezích tepelné pohody a v průměru dosahovala 26 °C.

Jižně orientovaná okna navíc nebyla chráněna žaluziemi.

Stěna jako zásobník tepla:

Klíčovou úlohu při akumulaci tepla nesehrává jen tepelná izolace, ale i materiál, ze kterého je stěna postavena. Měření ukázalo, že masivní, těžké stěny během dne akumulují sluneční teplo, které později vyzařuje během chladnějších večerních a nočních hodin. Tento efekt zabezpečuje stabilnější teplotu v interiéru.

Konkrétně to znamená, že v létě udrží takový dům v interiéru nižší, příjemnější teplotu. Čím je konstrukce stěn „lehčí“, tím je teplota v interiéru během teplých letních dní vyšší, a to i přesto, že součinitel přestupu tepla U a účinnost izolace jsou stejné.

Masivní konstrukce s dostatečnou tepelnou izolací odolává teplu během letních dní mnohem déle, přestože dokáže akumulovat více energie.


Porovnání