Jakou omítku si vybrat na fasádu
star_border

Není omítka jako omítka

Fasádní omítky denně odolávají nepřízni počasí. Musí se vyrovnávat s nárazy větru, tuhými mrazy, sněhem, kroupami i slunečními paprsky. Chrání obvodové konstrukce, ale hlavně utváří celkový charakter a konečný vzhled vašeho útulného domova. A jaké jsou vlastně druhy fasádních omítek?

 • Dle zpracování
  Obvykle již při prvním pohledu na fasádu je možné rozlišit omítku ručně točenou nebo chcete-li škrábanou, rýhovanou nebo fasádu strojně stříkanou. V každém případě by ale měla být omítka vždy v celé vrstvě homogenní, rovnoměrně nanesená i probarvená. Je třeba dát pozor na místní rozdíly v odstínech, které mohou být způsobeny právě nevhodným zpracováním nebo pracovním postupem.

 • Dle zrnitosti
  Co do zrnitosti, je volba na každém stavebníkovi či jeho architektovi. V nabídce lze najít bohaté možnosti a druhy omítek – od hlazených až po hrubé mnichovské fasádní omítky. Z hlediska estetiky i funkce fasádní omítky je výběr čistě otázkou záměru budoucího vyznění exteriéru domu a není třeba se tedy obávat jakéhokoli kompromisu, který by měl jakkoli ohrozit životnost fasády. 

 • Dle konzistence
  Pastovité omítky nacházejí své hlavní využití při konečné úpravě zateplovacích systémů. Omítky se natahují přes základní nátěr na původní i nové minerální omítky, štuky, stěrky a beton. Jejich tloušťka je dána velikostí zrna – obvykle 1,5 mm, 2 mm a 3 mm a vyrábějí se ve dvou strukturách, škrábané (označované písmenem K) a rýhované (R). Dodávají se probarvené ve více než 1000 odstínech vzorníku Baumit Life.

  Druhou možností jak se dobrat zpracovatelné hmoty vhodné pro realizaci je rozmíchání pytlované fasádní omítky. Suchá směs je připravena pro přidání záměsové vody a po správném promíchání už je možné pracovat podobně jako s omítkou pastovitou.

Fasádní omítka nebo fasádní barva?

Fasádní omítka a fasádní barva jsou pojmy, které se často vzájemně zaměňují.

Fasádní omítky jsou tenkovrstvé strukturované omítky, probarvené v celé tloušťce zrna ve zvoleném odstínu podle vzorníku. Na podklad se nanášejí hladítkem na tloušťku zrna. Nanášejí se na hotovou výztužnou vrstvu na zateplení nebo na vyzrálou vnější vápenocementovou omítku přes systémový základní nátěr.

Fasádní barvy jsou nátěry vyráběné v konkrétním odstínu podle vzorníku Baumit Life. Nanáší se pomocí válečku nebo stříkáním technologií airless. Nejčastěji se realizují jako nové nátěry na vnější omítkové systémy nebo při renovaci fasád. Před nanášením barvy je nutné podklad opatřit základním penetračním nátěrem.

Fasádna omietka
Fasádna farba

Typy pastovitých omítek

Nejčastěji se pastovité omítky dělí podle použitého pojiva (báze) na silikonové, silikátové a disperzní. Nejméně paropropustné jsou disperzní (akrylátové) omítky. Jejich výhodou je cena a možnost probarvovat je ve všech odstínech. Nejvíce paropropustné jsou silikátové omítky, které jsou oblíbené hlavně při renovaci historických budov. Nejpoužívanější pro svoje vynikající vlastnosti jsou omítky na bázi silikonu. Jsou paropropustné a odolné vůči zašpinění. Další jejich výhodou je velmi nízká nasákavost.

Prémiové fasádní omítky nabízejí svým uživatelům zvýšenou odolnost proti napadení mikroorganismy na fyzikálním principu hydrofobně-hydrofilních vlastností a také díky fotokatalýze. Omítka Baumit NanoporTop díky samočisticímu efektu zajišťuje dlouhodobě krásnou a čistou fasádu. Drypor efekt v omítce Baumit StarTop podporuje rychlejší osychání povrchu než standardní omítky, a je tedy odolnější proti řasám a plísním. Intenzivní a pestré barevné tóny lze probarvit v omítce Baumit PuraTop, která dodá fasádě opravdu zářivý vzhled.

Profesionální řada omítek Baumit zahrnuje silikonovou omítku Baumit SilikonTop, silikátovou omítku Baumit SilikatTop a disperzní omítku Baumit GranoporTop.

Omítka Baumit openTop se používá v zateplovacích systémech Baumit open.

Prémiové fasády

Vyberte si fasádu odpovídající vašim požadavkům. Prémiové fasádní omítky a barvy v nejvyšší kvalitě. Od samočisticí schopnosti a odolnosti proti řasám na fyzikálnímu principu nebo silikonové omítce nové generace s funkčním mikroplnivem až po intenzivní barvy s použitím cool pigmentů.

Samočisticí
Baumit Nanopor

Fasádní omítka, extrémně odolná proti znečištění a tvorbě řas. Ověřeno zkušenostmi od roku 2007. Díky mikroskopicky hladkému povrchu a přírodním silám zůstává fasáda dlouhodobě čistá.

Vysoce odolná
Baumit Star

Prémiová silikónová fasáda

Silikonová fasádní omítka a barva nové generace. Kombinace vysoce kvalitního silikonového pojiva a funkčního mikroplniva vám zaručuje nejen vynikající zpracování, ale také vysoce kvalitní ochranu vaší fasády.

Intenzivní barvy
s Baumit Pura

Intenzívne odtiene

Syté intenzivní odstíny na zateplených fasádách jsou neustálou výzvou. Fasádní omítky a barvy Pura obsahují speciální cool pigmenty a vyznačují se vysokou stálostí barev pro správnou realizaci tmavých fasád.

Hladké struktury

Mezi zákazníky a architekty jsou velmi oblíbené hladké povrchy, které jsou spojovány s obdobím funkcionalismu. Tohoto povrchu fasády se na rovných plochách docílí jemnými omítkami, které připomínají klasické štukové omítky.  

Doporučená tloušťka omítkové vrsty na zateplovacím systému je minimálně 1,5 mm. Proto je v některých případěch nutné provést omítky se zrnitostí 1 mm ve dvou vrstvách.

Profesionální omítky a barvy

Pokud kladete důraz nejen na funkčnost a estetiku, ale i na cenu, vyberte si z profesionální nabídky fasádních omítek a barev. Široký sortiment pro každé použití, novostavby i rekonstrukce. K dispozici jsou silikonové, silikátové a akrylátové fasádní omítky a barvy.

Kreativní fasády

Kombinace kreativní omítky Baumit CreativTop a impozantních nátěrů Lasur, Metallic a Glitter přináší neomezenou rozmanitost pro vytvoření vzhledu vaší fasády. Buďte kreativní a dopřejte vaší fasádní omítce individuální strukturu a jedinečné pojetí. Vybírat si můžete ze struktur nahrubo zahlazených, strukturovaných, se vzhledem betonu, cihel nebo dokonale hladkých s nátěrem. Představivost nezná mezí.

Mohlo by se Vám hodit


Barevné odstíny

Výběr správné barvy domu je časté dilema. Navštivte náš svět barev, hledejte, kombinujte a vybírejte barvy podle vašich představ.

Více

Baumit Quido Vzorky

Vyberte si vzorky povrchové úpravy fasády a rozhodněte se na základě reálných vzorků, které vám doručíme až domů.

Více

Baumit Quido Creative

Teprve struktura propůjčí fasádě její nezaměnitelný charakter. Souhra různých struktur a mix různých materiálů nemá hranic.

Více

Expresní výroba

Tlačí vás čas? Využijte naši nabídku expresní výroby!

Více