Brněnský Pivovar byl ve své historii několikrát vypálen, pobořen a vybombardován. Přesto byl vždy opraven a znovu se vrátil k vaření piva. Až znárodnění pivovar oslabilo a udělalo za jeho historií definitivní tečku. Ve Starém Brně se ale vaří pivo v pivovaru Starobrno dodnes.

Staré Brno bylo osadou nezávislou na městu Brnu
Pivovar ve Starém Brně byl založen již v roce 1325 cisterciáckým klášterem, který zde postavila královna Eliška Rejčka. Pivovar byl součástí klášterních hospodářských budov a nikdy nepodléhal pravomoci brněnských konšelů. Staré Brno, kde se pivovar nacházel, bylo samostatnou osadou mimo městské hradby Brna, což pivovaru poskytovalo určitou autonomii a nezávislost. To hrálo později velkou roli v jeho provozu a rozvoji. Staré Brno bylo v té době samostatnou osadou, která se stala součástí města Brna až v polovině 19. století.
V roce 1243 udělil král Václav I. městu Brnu právo mílové, což znamenalo, že v okruhu jedné míle od města nesměl nikdo jiný vařit ani čepovat pivo. Toto právo bylo přísně vymáháno a porušení bylo trestáno pokutami nebo veřejným pranýřem. Starý Pivovar Brno těžil z výhody zbudování na církevní půdě v těsné blízkosti města, a právo mílové celá staletí úspěšně obcházel. To vedlo k letitým sporům a konfliktům mezi městem a klášterem.

Pivo muselo být jako křen
Již ve 14. století byla kvalita piva přísně kontrolována. Například v roce 1353 bylo stanoveno, kolik sladu a vody má být použito na jednu várku piva, a kdo toto nařízení nedodržel, byl pokutován nebo vystaven na pranýři. Klášterní pivovary, jako byl Starý Pivovar Brno, měly určitou autonomii a často nepodléhaly stejným kontrolám jako městské pivovary. To pro ně znamenalo určitou volnost v tom, jak vařily pivo, a nemusely čelit žádným pokutám nebo kontrolám kvality. Nicméně, kvalita piva byla pro Starý Pivovar Brno stále velmi důležitá. Kláštery si často zakládaly na dobré pověsti svého piva, protože bylo důležité pro jejich ekonomiku a prestiž. Pivo z Pivovaru Staré Brno mělo v 15. století skvělou pověst a bylo známé svou vysokou kvalitou. Klášterní pivovary, díky své autonomii, mohly udržovat vysoké standardy výroby piva. Pokud by pivo bylo nekvalitní, mohlo by to poškodit nejen jejich pověst, ale i příjmy.
Pivovar byl několikrát vypálen, pobořen a vybombardován
V první polovině 15. století byl pivovar vypálen během husitských válek, kdy husité několikrát napadli Brno. Další významné škody stavba utrpěla za bojů krále Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ve druhé polovině 15. století. Pivovar byl znovu obnoven, ale než se stihl pořádně vzpamatovat, přišla třicetiletá válka, ve které Brno čelilo opakovaným obléháním a útokům švédských vojsk. Pivovar z toho nevyšel dobře ani tentokrát, ale jako už několikrát před tím, byl znovu opraven a pivo se vesele vařilo dál až do druhé světové války. Během ní utrpěl Starý Pivovar Brno znovu značné škody. Nejvýznamnější událostí bylo bombardování Brna 20. listopadu 1944 americkou armádou, které zasáhlo nejen budovu nedaleké základní školy a kino, ale také samotný pivovar. Zejména sladovna byla vážně poškozena proraženými klenbami dvou pater. Poškozeny byly také bednárna a všechny přívody páry, vody, elektrického proudu a kanalizace. Po válce se pivovar snažil vzpamatovat z válečných škod, ale brzy přišla další rána v podobě komunistického puče a znárodnění v roce 1948. To vedlo k dlouhým letům nedostatečných investic, což se negativně podepsalo na celkovém stavu pivovaru i výrobě piva.
Starý Pivovar Brno ukončil vaření piva v roce 1989 a budova, které prošla několika změnami, sloužila v nadcházejících letech k mnoha jiným účelům, nejčastěji jako skladovací prostory. Ve chvíli, kdy už to s areálem pivovaru vypadalo opravdu špatně, přišla ale ještě jedna šance. Záchranné lano hodila zchátralé stavbě developerská společnost Domoplan a.s. a budova znovu vyrostla, jako bájný Fénix z popela.

Rekonstrukce a přestavba
Přes všechny peripetie a trable, které Pivovar Staré Brno provázely, stavba vždycky znovu vyrostla na popelu staré budovy a to samé se podařilo i tentokrát. V rámci rekonstrukce byla budova Starého Pivovaru přeměněna na moderní rezidenční komplex, který je navržen tak, aby co nejlépe odpovídal potřebám rodinného bydlení. Originální řešení projektu firmy Domoplan a.s. orientovaného vůči světovým stranám umožňuje maximální pronikání denního světla do interiérů, což dává budově nečekaný rozměr. Každá bytová jednotka má vlastní balkon nebo terasu s výhledem do parku. Díky kvalitní architektuře a preciznímu provedení se komplex proměnil v krásné, ale také udržitelné místo pro život.
Rekonstrukce zahrnovala i využití moderních technologií pro udržitelné bydlení, jako je smart energetický management, šetrné hospodaření s vodou či podpora čisté mobility. Součástí rezidence je téměř 2 000 m² upravené parkové zeleně pro děti a volnočasové aktivity.

Zdravé, komfortní a energeticky úsporné bydlení
Zateplovací systém Baumit Star Mineral s povrchovou úpravou Baumit StarTop použitý na rekonstrukci Starého pivovaru Brno, je prostupný pro vodní páry, což snižuje vlhkost v interiéru a zajišťuje, že stěny mohou "dýchat". Geniálním způsobem tak kombinuje udržitelnost s vytvořením zdravého vnitřního klimatu. Jedinečný systém Baumit Star s drypor efektem, bránícím biologickému znečištění fasády, zároveň výrazně snižuje energetickou spotřebu budov, což vede k nižším nákladům na vytápění či chlazení a snižování emisí CO2.
Interiérové omítky Baumit Ratio Glatt L vytvářejí dokonale hladký a rovný povrch vnitřních prostor stavby. Přispívají tak k harmonickému a čistému prostředí uvnitř budovy. Celkově materiály Baumit napomáhají k vytvoření zdravého, komfortního a energeticky úsporného bydlení, které je šetrné k přírodě a podporuje udržitelnost.

Jedinečný příběh pokračuje
Historie Starého Pivovaru Brno je příběhem odolnosti a obnovy. Navzdory mnoha překážkám, včetně válek, požárů a politických změn, se pivovar vždy dokázal znovu postavit na nohy. Dnes, i když již nevaří pivo, jeho budova slouží jako moderní rezidenční komplex, který zachovává historické prvky a přináší nový život do této části Brna. Starobrno, které pokračuje v tradici vaření piva v Brně, je důkazem toho, že duch pivovarnictví v této oblasti stále žije.