V historickém jádru Litoměřic se nachází jedna z největších městských památkových rezervací v Česku. Z celkových 256 objektů je 104 zapsáno na seznamu kulturních památek. Mezi nejvýznamnější a nejkrásnější stavby této rezervace patří renesanční klenot města Stará radnice.
Oblast Litoměřic byla osídlena už v mladší době kamenné, kolem roku 4000 př. n. l. Město samotné bylo založeno jako královské v roce 1219 a brzy získalo mílové právo, privilegium, které zakazovalo cizím řemeslníkům a obchodníkům působit v okruhu jedné míle od hranic města. Tím se posílila místní ekonomika i prestiž.
Během staletí se přes Litoměřice přehnala husitská tažení, třicetiletá válka i napoleonské konflikty, ale nejvýrazněji se do jejich identity zapsala druhá světová válka. Po Mnichovské dohodě byly připojeny k nacistickému Německu jako součást Sudet, a po válce došlo k odsunu většiny německého obyvatelstva. Přes všechna válečná tažení, která město zasáhla, si Litoměřice uchovaly své historické jádro a dnes patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím v Česku.

Stará radnice, symbol práva a ochrany města
Stará radnice v Litoměřicích je původně gotická stavba ze 13. století. Nachází se na rohu Mírového náměstí a Dlouhé ulice, naproti kostelu Všech svatých. Na její fasádě je umístěna renesanční plastika Rolanda, divokého vousáče s kyjem, který symbolizuje městské právo a obchodní význam Litoměřic.
Po ničivém požáru v roce 1537 byla budova přestavěna v renesančním stylu. Od roku 1839 již neslouží jako radnice, ale jako sídlo Oblastního muzea. I přes četné přestavby si zachovala gotické základy, renesanční portály a středověké erby. V interiéru se dochovala unikátní zasedací síň městské rady z roku 1572, vykládaná dřevem a zdobená reliéfy českých panovníků i významných litoměřických měšťanů.
V roce 1916 došlo k samovolnému zřícení střední části radnice, pravděpodobně v důsledku podmáčení spodní vodou. Opravy trvaly dlouhých deset let. Tato událost je dnes téměř zapomenuta, ale zůstává tichým mementem v historii Staré radnice, připomínkou křehkosti i odolnosti městských památek.

Rytíř s kyjem chránící Litoměřickou radnici už téměř 500 let

Socha Rolanda na staré radnici v Litoměřicích se objevila v roce 1539, tedy krátce po ničivém požáru města v roce 1537, který vedl k rozsáhlé renesanční přestavbě budovy. Jedná se o renesanční plastiku zobrazující Rolanda jako drsného muže s palicí – symbol městských práv, samosprávy a obchodního významu Litoměřic v tehdejší době. Tento motiv je specifický pro české prostředí a liší se od klasického evropského zobrazení rytíře Rolanda, známého z Písně o Rolandovi, kde vystupuje jako hrdina a vojevůdce Karla Velikého.
V Litoměřicích (a několika dalších českých městech) se však Roland proměnil v ochránce městského práva a trhu. Kyj v jeho ruce zde neznamená agresi, ale sílu chránit město a jeho obyvatele. Socha tak vysílala jasný signál: „Tady platí naše pravidla a zákony. Tady je obchod pod ochranou města.“
Pod sochou je navíc umístěna železná míra zvaná „český loket“, která sloužila jako standardní jednotka pro obchodníky. Každý, kdo chtěl prodávat na trhu, si mohl ověřit, že jeho zboží je měřeno spravedlivě. I to je součást poselství, které drsný Roland s hrozivým kyjem na fasádě nese: spravedlnost, řád a důvěru.

Důstojná obnova s respektem k historii
V letech 2021–2023 prošla stará radnice v Litoměřicích rozsáhlou rekonstrukcí, která se zaměřila nejen na obnovu fasády, ale také na statické zajištění celé budovy a návrat k jejímu historickému vzhledu. Cílem bylo zachovat autenticitu jedné z nejstarších renesančních staveb v severozápadních Čechách a zároveň ji přizpůsobit současným potřebám.
Součástí obnovy bylo kompletní restaurování dřevěného táflování stěn a kazetového stropu v bývalé jednací síni městské rady, stejně jako oprava kamenných prvků ve vstupních prostorách a na fasádě. Zásadní proměnou prošla i střecha a nově byl vybudován bezbariérový přístup pomocí výtahu.
V přízemí radnice vznikl prostor pro kavárnu a recepci, první patro slouží jako výstavní plocha a druhé patro bude od přelomu let 2025 a 2026 hostit stálou expozici věnovanou historii pivařství a vinařství v regionu. Návštěvníci si mohou budovu prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek, které zahrnují i unikátní zasedací sál s obnovenou původní barevností.
Při rekonstrukci fasády byly využity produkty řady Baumit NHL, které jsou díky svým vlastnostem mimořádně vhodné pro obnovu památkově chráněných objektů. Tyto vápenné omítky bez příměsi cementu vynikají vysokou paropropustností a přirozenou schopností regulovat vlhkost, což je činí ideálními pro obnovu památkově chráněných fasád.
K finální povrchové úpravě byla zvolena minerální barva Baumit BioKalkColor, která podtrhuje historický vzhled objektu.

S budoucností začněme respektem k historii
Revitalizace staré radnice v Litoměřicích není jen o nové omítce a obnovené barevnosti. Je to návrat k podstatě. Návrat k příběhu, který si zaslouží být vyprávěn. Každý kámen, každá řezba a každý detail na fasádě nese stopy minulosti, ale zároveň i otisk současného respektu k historickému dědictví.
Obnova této významné památky je důkazem, že i v moderní době lze přistupovat k historii s citem a úctou. Radnice znovu ožila nejen jako architektonická dominanta města, ale také jako prostor pro setkávání, poznávání a sdílení. Nové funkce, jako jsou výstavní sály nebo kavárna, ji otevírají veřejnosti způsobem, který přirozeně propojuje minulost s přítomností.