5 kroků k výběru ideální fasádní barvy jako od profesionálního designéra
star_border

5 kroků k výběru ideální fasádní barvy jako od profesionálního designéra

Kanárkově žlutá! Ne, počkat, ideální bude šmoulí modř! A co takhle parádní brčálově zelená nebo třešňově rudá? České vesnice i města hrají doslova všemi barvami. Stačí se trochu projít nebo projet a určitě i ve svém okolí najdete dobrodružné povahy, kterým jemný odstín bílé kávy nebo teplá šedá nenabídla dost prostoru pro jejich sebevyjádření.

Slova jako urbanismus a design v architektuře byla v tuzemsku svého času zcela neznámými termíny. Zvlášť v době bezprostředně po znovunabytí osobních svobod se mnoho investorů rozhodlo své příbytky doslova vymazlit křiklavými barvami. A teď, po letech, kdy je třeba fasádní barvu obnovit, přichází nové výzvy.

Dvakrát měř a jednou řízni platí i při výběru fasády

Otázka vkusu je subjektivní, to se ví. I přesto je ale možné najít několik jednoduchých pravidel, jak neudělat přešlap a svůj dům s nově aplikovanou barvou na fasádu neproměnit ve snadný terč architektonické policie. Fasáda domu je totiž největší plochou, kterou stavba komunikuje s okolím. 

Ano, čtete správně – Váš dům skutečně komunikuje, tedy utváří estetické vyznění městského či vesnického prostředí, ve kterém se nachází. Má-li dům s budovami v okolí tvořit harmonický celek, neměl by proto jednostranně diktovat, spíše odpovídat na výzvy. Což ale na druhou stranu nutně neznamená, že musí rezignovat na originalitu a invenci investora či jeho architekta. I velice nápadité ztvárnění fasádní barvy může okolí doplnit, obohatit a zútulnit. 

Jak na výběr kabátu pro váš dům jako ve zkušební kabince

Protože výběr odstínů i povrchových úprav současných silikonových a akrylátových fasádních barev čítá stovky variant, postup výběru je výhodné si rozdělit do několika na sebe navazujících kroků:

  1. Zhodnoťte stav okolí. Dejte si na čas, v klidu a důkladně prostudujte stavby v bezprostřední blízkosti Vašeho domu. Zvolte větší odstup pro lepší představu o celku a kontextu detailů. Pro pozorování volte různá místa i úhly pohledu. Vidíte v zorném poli jednu, dvě, tři dominantní budovy nebo bude právě ta Vaše pro okolí určujícím solitérem?

  2. Přemýšlejte o orientaci na světové strany. Vnímejte, jak prostorem postupuje světlo v průběhu dne a nezapomeňte ani na změny podle ročních období. V létě budou stíny ostré a krátké, v zimě naopak dlouhé. Každý stín vysokého stromu fasádu opticky ztmaví. Vidíte, jak se bílá fasádní barva v podzimním šeru zdá být spíše šedou?

  3. Zahrňte do úvahy okolní zeleň. Pokud budujete svůj nový domov v přírodě, ladí s ní opravdu nejlépe zelená fasáda? Bývá to častý omyl a za zvážení stojí spíše citlivé odstíny hnědé, bílé kávy, béžové a teplé bílé. V kombinaci s vhodně zvolenou barvou okenních rámů vytvoříte příjemný, ale tolerantní kontrast.

  4. Stavíte naopak v městském prostředí plném betonové infrastruktury, komunikací a veřejné vybavenosti? Šedá fasádní barva zde může být tou pravou volbou, ale pozor na jedno úskalí: není šedá jako šedá. Vybrat lze odstín vycházející z pocitově teplé škály, tedy na základě hnědých či žlutých tónů, nebo naopak výrazně studenější varianty. Opět hraje velkou roli dopadající světlo a bezprostředně navazující okolí – sousední dům, garáž, chodník nebo oplocení.

  5. Nezapomeňte na střešní krytinu. Ta je obvykle druhou nejvýraznější plochou na vnější obálce domu a není tak radno ji při výběru barvy fasády zanedbat. Kombinace cihlově červených střešních tašek a zářivě modré omítky bude možná dobrým orientačním prvkem pro řidiče dodávek přepravních služeb, příjemný pohled to ale nebude…

Moderní metody výběru fasády pomocí vizualizace

Aby bylo možné se co nejpřesněji zorientovat v celé nabídce možností, je ideální využít možnosti 3D vizualizace. Zvláště ve chvíli, kdy zvažujete kombinace barev na jednotlivých plochách fasády, hodí se pro inspiraci řešení fasády domů aplikace Baumit Quido Vizualizace. Výsledkem může být tištěný materiál nebo lze případně objednat i fyzický vzorek pro porovnání přímo na místě realizace. V každém případě Vám tento moderní způsob výběru dává další dobrý důvod obrátit se na profesionály v oblasti fasádních omítek a barev.