Elegantní venkovní tmavé fasádní omítky a barvy
star_border

Elegantní venkovní tmavé fasádní omítky a barvy

Intenzivní barvy jsou trendem, který představuje skutečnou výzvu pro výrobce materiálů v podobě spojení barevné představy architekta, návrháře či investora s vysokými požadavky na efektivnost a kvalitu materiálů s dlouhou životností. 

Tmavé fasády

Proč dochází k přehřívání fasád?

Tmavé odstíny přitahují hodně slunečního záření, čímž dochází k nežádoucímu přehřátí povrchu.

Barvy jsou označovány koeficientem odrazivosti světla HBW, který popisuje, kolik % světelné energie odrazí daný povrch. Pro lepší představivost, bílá barva má hodnotu HBW 100, což znamená, že odráží 100 % světla. Naopak černá barva pohlcuje všechno světlo, takže má hodnotu odrazivosti 0. Tím absorbované sluneční záření vytváří teplo na povrchu.

Zateplení chrání dům a teplo tak neuniká ven. Na druhé straně však brání sluneční energii, aby se dostala dovnitř.

A tak v cca 5 mm tenké vrstvě na povrchu, která je vytvořena vrstvou lepidla se síťovinou a fasádní omítkou, dochází k přehřátí a zvýšení teploty, což může způsobit poškození omítky a vznik trhlin.

Cool pigmenty


  • Tmavé odstíny i na ETICS
  • Snížená teplota povrchu
  • Bezpečnost a špičková kvalita

Pomocnou ruku poskytli výrobci pigmentů, kteří na trh dodali speciální cool pigmenty, které absorbují mnohem méně slunečního záření a jejich povrch je chladnější.

Jak toho dosáhli? 

Sluneční záření se skládá z několika složek. Lidské oko vnímá pouze viditelnou část světla. Výrobci se však zajímali především o infračervenou složku světla, která předává teplo. Po několika letech výzkumu se podařilo vyvinout pigmenty, které dokáží odrážet více slunečního světla, a to zejména jeho tepelnou složku.

Pigmenty nové generace

Používají se i ve fasádních omítkách a barvách Baumit. Pro lepší orientaci se barevné odstíny začaly označovat koeficientem TSR (Total Solar Reflectance), který nahradil původní HBW (Hellbezugswert). 

Koeficient TSR je součinitel celkové odrazivosti slunečního záření, který charakterizuje schopnost fasády odrážet všechny složky slunečního záření, tj. včetně ultrafialového a infračerveného záření, a odpovídá lépe reálným poměrům na fasádě.


Testování a zkušenosti prokázaly, že při použití cool pigmentů je možné na povrchu fasády dosáhnout teploty o více než 10 °C nižší. To má také vliv na teplotu okolního vzduchu, který není ohříván vyzařovaným teplem.

Povrch bez cool pigmentů

1) Standardní pigment 
2) Sluneční záření (světelné spektrum)
3) Neodražené záření, přeměňující se na teplo

Povrch s cool pigmenty

1) Cool pigment
2) Standardní pigment
3) Sluneční záření (světelné spektrum)
4) Odražené světlo

Jednodušší pravidla

Při výběru barvy pro dům se nyní můžete snadno orientovat. Pro zateplené fasády platí jednoduchá pravidla. Pro běžné zateplení můžete použít všechny barevné odstíny s TSR vyšší než 25, a to bez jakýchkoliv omezení. Čím vyšší je hodnota odrazivosti HBW/TSR, tím méně se fasáda zahřívá.

Ale co s tmavšími odstíny?

Ani zde nejste nuceni do žádného omezení v designu. Stačí vzít v úvahu vyšší náklady na správný výběr materiálu a realizaci. Ani v tomto případě izolant nehraje žádnou roli. Můžete použít minerální vlnu nebo polystyren.
Musíte pouze provést větší tloušťku výztužné vrstvy pomocí flexibilní lepicí stěrky Baumit StarContact (případně Baumit openContact) nebo použít jednu vrstvu se speciální bezcementovou stěrkou vyztuženou vlákny - Baumit PowerFlex. V tomto případě získáte jako bonus fasádu odolnou proti mechanickému poškození.


Provedení výztužné vrstvy zateplení pod tmavé barevné odstíny s TSR < 25

Zateplení Baumit open
Zesílená výztužná vrstva: Baumit openContact + Baumit openTex.
Celková tloušťka výztužné vrstvy: 5 ‑ 6 mm

Zateplení Baumit Star EPS
Zesílená výztužná vrstva: Baumit StarContact + Baumit StarTex.
Celková tloušťka výztužné vrstvy: 5 ‑ 6 mm

Zateplení Baumit Power
Standardní výztužná vrstva: Baumit PowerFlex + Baumit StarTex
Celková tloušťka výztužné vrstvy: 3 ‑ 4 mm

Zateplení Baumit Star Mineral
Zesílená výztužná vrstva: Baumit StarContact + Baumit StarTex.
Celková tloušťka výztužné vrstvy: 6 ‑ 7 mm

Tmavá fasáda