Lepidla na obklady na dlažby
star_border

Lepidla na obklady a dlažby

  • Vysoká přídržnost k podkladu
  • Na podlahové vytápění
  • Pro exteriér i interiér

Volba vhodného lepidla je pro obkladače profesionála i domácího kutila klíčem k dosažení optimálního výsledku. Vybrat si krásnou italskou dlažbu do nové koupelny a nalepit jí přitom nevhodnou směsí pojiv garantující pouze to, že Vás dříve nebo později čeká nákladná rekonstrukce, je nešťastné rozhodnutí. Nabídka kvalitních lepidel na dlažbu i lepidel na obklady je přitom bohatá a každý účel tak snadno najde své řešení.

Konkrétní výběr závisí vždy na kvalitě podkladu, podmínkách použití, ale také na typu a velikosti použitého obkladu. Je rozdíl, když se chystáte lepit velkoplošné desky na nový anhydrid s podlahovým topením nebo hledáte lepidlo na rustikální dlaždice montované na pružný trámový strop. Vybrané lepidlo na obklady a dlažbu musí samozřejmě vždy splňovat parametry evropských technických norem.

Lepicí malty Baumit Baumacol

Lepidlá na obklady

Baumit nabízí kompletní řadu lepicích malt od základní třídy C1 T pro lepení nasákavých maloformátových obkladů až po špičková lepidla pro náročné realizace z přírodního kamene, velkoformátových obkladů, lepení dlažby na dlažbu nebo použití na tepelně namáhaných podkladech a systémových deskách podlahového vytápění. Stejně tak je možné najít vhodné lepidlo na venkovní dlažbu pro náročné exteriérové podmínky.

Zatřídění podle normy

Lepicí malty uváděné  na trh musí odpovídat normě ČSN EN 12004. Podle této normy jsou zatříděné jako:

C – cementová lepidla
D – disperzní lepidla
R – lepidla na bázi reaktivních pryskyřic

T – lepidlo se sníženým skluzem
E – s prodlouženou dobou zavadnutí
F – rychle tvrdnoucí lepidlo

C1 – standardní lepidlo s přídržností ≥ 0,5 N/mm2
C2 – lepidlo se zlepšenými vlastnostmi, přídržnost ≥ 1 N/mm2


Není flexibilní jako flexibilní

Posledním parametrem v zatřídění lepicích malt je deformovatelnost neboli flexibilita. Jako flexibilní se mohou označovat pouze ty lepicí malty, které jsou podle normy označeny symbolem S1 nebo S2. Základním požadavkem na jejich funkci je konstantní přídržnost k podkladům a obkladovému materiálu i za podmínek, kdy se mění jejich objem. To se děje v důsledku rozdílné teplotní roztažnosti jednotlivých vrstev, kdy lepidlo musí umět bez ztráty adheze kompenzovat vznikající smykové napětí.

Zatímco třída S1 deklaruje možnost změny podkladu v rozmezí 2,5 až 5 mm, třída S2 nabízí řešení tam, kde se očekává příčná deformace větší než 5 mm. Jde tak v pravém slova smyslu skutečně o plně flexibilní lepidlo na dlažbu. Typické použití nastává při montáži velkoformátové dlažby a obkladů či při použití na konstrukci ze dřeva a dřevotřískových desek.