Vyrobte si zahradní betonové dekorace svépomocí | Baumit.cz
star_border

Vyrobte si svépomocí betonové dekorace na zahradu

Zakládání a následně dotváření zahrady je pro stavebníka nejen povinnost, ale obvykle zároveň spousta radosti. Jestliže Vám mysl zaměstnávají otázky na výběr stromků, keřů a trvalek, pak už máte za sebou nejspíš hromadu práce na stavbě nebo rekonstrukci domu. Nebyl by to ale český kutil, kdyby nehledal další možnosti, jak uplatnit svou fantazii i v exteriéru. Třeba výrobou vlastních originálních dekorací z betonu.
Doplnit parcelu o nějaký estetický kus umění je trochu citlivé téma. Snadno lze při výběru spadnout do kategorie kýče a napodobit dobu pestrobarevných trpaslíků. Když se to ale vezme za správný konec, může naopak vzniknout vkusná a pohledná kompozice. Beton je pak materiálem, jehož vlastnosti se pro takovou zahradní tvorbu báječně hodí.

Co vše lze z betonu do Vaší zahrady vyrobit

Nápaditosti ve vymýšlení venkovních ozdob z betonu se nekladou žádné hranice. Beton je materiál s variabilním využitím a skvělými vlastnostmi i životností. Použít ho lze jak jako pojivo pro zdicí materiály včetně přírodního kamene, tak i přímo jako modelovací či odlévací hmotu.


Vytvořit si můžete nejen čistě dekorativní objekty, ale také vysoce funkční prvky jako jsou palisády, tvarované sloupky, nášlapy, ptačí pítka, ohniště nebo originální svítidla. Právě pro vedení instalací všech typů má beton výhodné vlastnosti a stejně tak oceníte jeho voděodolnost nebo nehořlavost. Betonové dekorace není třeba ani nijak krýt a tím chránit proti povětrnostním vlivům – vydrží téměř cokoli.

Jaký materiál je nejvhodnější pro dekorace z betonu na zahradu

Žádná speciální kategorie s názvem ozdobný beton určená jednoúčelově pro zhotovení zahradních dekorací z betonu neexistuje. Vzhledem k obvykle nízkým pevnostním nárokům takové aplikace není ani nutné složení směsi řešit s větší péčí, než kterou jí dal už výrobce. Pytlované betonové směsi Baumit B_20 třídy C 16/20 jsou vhodnou výchozí surovinou, se kterou lze okamžitě zpracovat i ten nejoriginálnější projekt. 

V případě, že přeci jen chcete i na zahradě využít vlastností pro beton typických, například zatížení vysokou hmotností u zahradních nášlapů, prahů či palisád, lití betonu do bednění, lze vybrat betonovou směs s vyššími nároky. Pro speciální účely je možné volit Beton B_30 třídy C25/30 nebo dokonce vodonepropustnou variantu Baumit Proofbeton.

V případě požadavku precizního odlití do bednicí formy je nejvhodnější volbou Baumit FillBeton, který díky tekuté konzistenci a schopnosti expanze svého objemu dokonale vyplní betonovaný prostor.

Postupy výroby dekorace z betonu svépomocí

Nejobvyklejší cesty ke zhotovení betonové ozdoby do zahrady jsou dvě:

  1. Zdění z běžných zdicích materiálů a přírodního kamene. Zvlášť u druhého jmenovaného způsobu je beton výhodnou cestou, jak vytvořit originální opěrné zídky, sloupce osvětlení, kašny a další ozdobné prvky. Rustikální vzhled hrubě opracovaného kamene betonová spára vhodně doplní a poskytne i potřebnou pevnost spojení.

  2. Modelování a odlévání masivních prvků. K tomu je třeba nejprve vytvořit nezbytné bednění, obvykle ze stavebního řeziva, v případě požadavku na hladký výsledný povrch z vhodných deskových materiálů. 

Pro dosažení dostatečné konstrukční pevnosti kusů zahradní dekorace z betonu, u kterých jeden rozměr výrazně převyšuje ostatní, je vhodné použít i odpovídající kovové výztuže.


Krásná zahrada s betonovou dekorací potěší oko i duši

Nebojte se experimentovat. Buďte odvážní a originální. Zahradu tvoříte pro sebe a své blízké jako další prostor, ve kterém budete trávit společný čas v soukromí. Betonové prvky vytvořené svépomocí mohou být pěknou příležitostí, jak si přizpůsobit okolí domu svému vkusu a potřebám.