Co je beton a co je potěr?
star_border

Betonové směsi

  • Běžné i rozsáhlé betonové práce
  • Garantovaná kvalita
  • Pro profesionály i domácí kutily

Současnost patří betonům

Betony patří ve stavebnictví mezi nejpoužívanější a nejrozšířenější stavební materiály. Jejich historie sahá až do starověkého Říma. Směs, která se skládala z vápna, vody, písku a vulkanického popela, byla použita už při stavbě Pantheonu i Kolosea, které stojí dodnes.
Beton je umělé stavivo složené z cementu, hrubého a jemného kameniva a vody. Své vlastnosti získává hydratací cementu. Jde o proces, při kterém reaguje cement s vodou a vytváří pevnou strukturu. Tento proces je klíčový pro získání pevnosti a trvanlivosti betonu. Beton může obsahovat také přísady a příměsi, které zlepšují jeho vlastnosti, jako jsou například odolnost vůči mrazu, rychlost tvrdnutí nebo zpracovatelnost.
Evropská norma EN 206-1+A2 klasifikuje beton podle různých kritérií, mezi které patří např. pevnost v tlaku. Jednotlivé výrobky jsou pak označovány kombinací písmene C (zkratka anglického slova Concrete) a číslic.

Pro názornou ukázku: Baumit Beton B 30 je označen C 25/30, číslice 25 je pevnost v tlaku (MPa) měřená na válci a 30 je hodnota pevnosti měřená na krychli.

Co je beton a co je potěr?

Mezi veřejností jsou často zaměňovány pojmy beton a potěr.  Kromě skutečnosti, že se vlastnosti betonů a potěrů ověřují jiným způsobem, liší se hlavně oblastí použití.  Zatímco beton je určený pro staticky namáhané konstrukce, potěry tvoří spádové, vyrovnávací a roznášecí vrstvy podlah. Zda se jedná o potěr, nebo beton, poznáte snadno na obalu výrobku, kde je uvedena u potěrů evropská norma EN 13813 a zatřídění např. CT-C30-F5. U betonů je uvedena norma EN 206-1+A2 a zatřídění např. C 25/30. A hlavně: všechny betony Baumit mají na pytli napsáno Beton, zatímco potěry Alpha nebo Solido.

V současném stavebnictví najdou bohaté uplatnění oba tyto materiály. S betony, zejména vyšších tříd pevnosti, se lze často setkat při budování náročných stavebních celků, například dopravních staveb, jako jsou mostní konstrukce, železniční tratě nebo silnice. Nároky na kvalitu materiálu pro taková díla jsou skutečně extrémní. Zvláště u moderní veřejné architektury je možné se přesvědčit, že vyspělé receptury betonů už umí řešit dříve zcela nemyslitelná přání na design i požadavky budoucí funkce.

Naproti tomu betonový potěr je věc obvyklá i v běžné občanské výstavbě. Těžké podlahové konstrukce jsou standardním řešením v novostavbách rodinných domů. Potěrový beton nabízí absolutní stabilitu, pevnost i hygienickou nezávadnost. Jemný potěrový beton navíc při správném použití dokáže vyřešit i případné nedokonalosti v rovinnosti podkladu.

Rozdíl mezi potěrem a mazaninou

Stejně jako u všech stavebních materiálů je i pro výrobu betonů a betonových potěrů důležité zvolit správnou recepturu, která ovlivní budoucí parametry díla. Tato receptura je zajištěna samotnou technologií výrobce a standardizací jeho výrobních i kontrolních procesů. Uživatel, tedy stavebník nebo montážní firma, může složení směsi ovlivnit již jen množstvím záměsové vody.

Betonový potěr, někdy označovaný také za cementový potěr, a betonová mazanina je označení pro dvě směsi, které jsou svým složením stejné. Rozdíl je jen v tloušťce jejich uložení – potěr je vrstva do 50 mm, mazanina pak označuje podlahovou roznášecí vrstvu o tloušťce větší než 50 mm. Jemný betonový potěr může kromě roznášecí funkce plnit i úkol vyrovnání podkladu pod podlahovou krytinu.

Baumit Betony

Společnost Baumit nabízí betonové směsi v pytlované i volně loženém provedení. Pytlované betony jsou dostupné již od 25 kg, což umožňuje snadný odběr i v menším množství. Díky kompaktnímu balení je možné je snadno dopravit i na obtížně přístupná místa. Skladovatelnost betonů je 12 měsíců. Tradiční betonové směsi, mezi které patří Baumit Beton B 20 a Baumit Beton B 30, jsou k dispozici jako pytlované i volně ložené, včetně pronájmu strojního zařízení pro zpracování větších technologických celků. 

Výrobky Baumit Beton B 20 a Baumit Beton B 30 jsou určeny nejen pro klasické betonáže, ale jsou deklarovány také pro zhotovení potěrových podlahových ploch v interiéru.

Speciální betonové směsi zahrnují rychletuhnoucí, vodopropustné nebo vodonepropustné betony. Pro zmonolitnění prefabrikovaných konstrukcí slouží zálivkové betonové směsi. Začátkem roku 2022 Baumit představil první suchý beton, který lze v rámci přípravy směsi rozmíchat včetně pytle v míchačce či stavebním vědru - Baumit ALL IN Beton B 20. Tato technologie nejenže snižuje prašnost a zcela eliminuje starosti s odpadem v podobě papírových pytlů, ale rozpuštěný pytel navíc vyztuží betonovou směs celulózovými vlákny.

Baumit Potěry

Ať už se jedná o rekonstrukci nebo o novostavbu a bez ohledu na podklad, s potěry Baumit pracujete rychle, spolehlivě a hospodárně. Všechny potěry Baumit jsou navíc vhodné pro podlahové vytápění. Baumit Alpha 2000 a 3000 jsou samonivelační potěry na bázi síranu vápenatého pro strojové zpracování, určené pro podlahy se zvýšenými nároky a pro větší výměry. Cementové potěry Baumit Solido lze použit na všechny běžné minerální podklady v interiéru a exteriéru, jako kontaktní, oddělený i plovoucí potěr.

Beton nebo potěr? Kdybyste si nevěděli rady, který materiál použít, u nás v Baumitu vám rádi poradíme.