Menu

clear
star_border

Výzkumný park Viva

Kvalita vzduchu v interiéru je čím dál tím důležitější. A stavební materiály mají na kvalitu vzduchu v interiéru významný vliv. To je důvod, proč Baumit spustil projekt „HealthyLiving“, aby se dozvěděl o vlivu materiálů na pohodu a zdraví obyvatel. Ve městě Wopfing v Rakousku vznikl největší výzkumný park v Evropě, který porovná stavební materiály. Už více jak 2 roky zde probíhají intenzivní měření. Za tu dobu se shromáždilo a vyhodnotilo více než 5 miliónů údajů. Podívejte se na více informací o výzkumném parku Viva

„Chceme, aby se lidé ve svých domovech cítili zdravě a příjemně“, říká Robert Schmid, majitel společnosti Baumit.

Stejné podmínky

Pro sledování souvislostí mezi stavebními materiály a vnitřním prostředí bylo vybudováno 10 zkušebních domů a další dva jsou ve výstavbě. Budovy mají stejné rozměry, ale jsou vyrobeny z různých materiálů. Sběr dat je realizován v 9 budovách za různých simulovaných podmínek. Měření je plně automatizované a data se shromažďují v desátém objektu, kde je instalována řídicí jednotka.

Výskumný park Viva na stavebné materiály

Analýza dat

Sběr dat z jednotlivých konstrukcí je anonymizovaný. Vygenerované údaje jsou zasílány externím partnerům (Technická univerzita v Pinkafeldu, Rakouský institut pro zdravou a ekologickou výstavbu a Lékařská fakulta ve Vídni), kde jsou následně vyhodnocovány. Hodnotí se zejména dopad na zdraví a životní pohodlí. Za jeden objekt se za týden shromáždí data z více než 30 tisíc různých měření.

Výskumný park Viva_meranie dát

Zkoumaná data

V rámci analýzy kvality vnitřního ovzduší jsou z lékařského hlediska posuzované jednotlivé parametry: vnitřní klima, vzdušné ionty vzduchu, těkavé organické sloučeniny (VOC), hluk a zápach. Dále se sledují alergické reakce, únava, stres nebo kvalita spánku. Měří se také úspora energií, akumulace, odchylky teploty, sezónní změny nebo sorpční vlastnosti stavebních materiálů.

Jak postavit zdravý dům?

Způsob konstrukce a kvalita použitých materiálů má zásadní vliv na lidské zdraví a kvalitu života. Výsledky měření z výzkumného parku lze shrnout do tří hlavních bodů:

1. Zateplení je na prvním místě

Dobře zateplený dům přináší mnoho výhod. Kromě úspory energie dosahuje lepšího skóre v jiných fyzikálních parametrech a zajišťuje tepelnou pohodu pro své obyvatele.

  • Jak se různé konstrukce chovají při výpadku topení?

  • Chcete v letním období zajistit příjemný chlad?

  • Který dům Vám udrží v zimě příjemné teplo?

Odpovědi na tyto otázky naleznete ve výsledcích z praxe, které uvádíme níže.

Zateplenie domu

Výsledky v praxi

Letné horúčavy a zateplenie
Letní vedra

Víte, jak bojovat s letním přehřátím? V zateplených domech udržíte chladno lépe a déle.

Zjistit více
Zateplenie udržiava teplo  v zime
Chlad během zimních měsíců

Co se stane, když dojde k přerušení vytápění během zimních dní? Podívejte se jaké domy udrželi teplo nejdéle.

Zjistit více
Vlhkosť v interiéri
Vlhkost v interiéru

Vlhkost vzduchu v interiéru by se měla pohybovat od 40 do 60 %. Jak ovlivňují různé stavební materiály zachování těchto hodnot?

Zjistit více
Výskumné domy VivaPark
Srovnání domů

Různé typy konstrukcí a materiálů a jejich dopad na naše zdraví a životní pohodu při bydlení. Zjistěte, jak postavit zdravý dům.

Zjistit více
Masívna konštrukcia

2. Na hmotnosti záleží

Při všech měřeních ve výzkumném parku byly nejlepší výsledky dosaženy masivními zateplenými konstrukcemi.
Masivní materiály jako jsou beton, tradiční cihla a dřevo s vysokou plošnou hmotností vykazují vyšší akumulační kapacitu. V zimě lépe udržují teplo a v létě, pokud jsou použity v kombinaci se zateplením, u nich nedochází k přehřátí interiéru.

  • Kombinace cihel a omítky je nejlepší volbou pro dosažení optimálního klimatu v interiéru.

  • Kombinace betonu a omítky zajišťuje dobré akustické vlastnosti a zabraňuje tvorbě elektrického smogu.

  • Masivní dřevo vytváří v místnosti vhodné akustické podmínky a reguluje vnitřní klima.

3. Na kvalitě interiérových materiálů záleží

Někdy ani správné odvětrávání a ohřev vzduchu nestačí k udržení optimální vlhkosti. Stěny s omítkami tvoří velkou plochu, která při správném výběru materiálů významně napomáhá regulovat vzdušnou vlhkost v interiéru bez velkých odchylek.
Vše závisí na schopnosti materiálu absorbovat zbytkovou vzdušnou vlhkost a vrátit ji zpět v případě nedostatečné vlhkosti.
Vnitřní omítka Baumit Klima o tloušťce 2 cm výrazně pomáhá regulovat vnitřní vzdušnou vlhkost vzduchu a snižuje výskyt organismů škodlivých pro naše zdraví. Lidé se cítí nejlépe, pokud se relativní vlhkost vzduchu pohybuje od 40 do 60 %.

Kvalitné vnútorné materiály