star_border

Představujeme vám nejkrásnější fasády Evropy!

Díky téměř 100 000 hlasů od architektonických nadšenců z celé Evropy jsme objevili fasády, které si získaly jejich srdce.

Top 5 - Kategorie Rodinný dům

Přehled pěti nejlepších rodinných domů, ve kterých by chtěl bydlet každý.

5. místo

Hado Lisicani

Rodinný dům | Severní Makedonie

Energeticky úsporný rodinný dům s jedinečnou architekturou. Zvláštní důraz je kladen na čistou přírodu v regionu, kde se objekt nachází.

4. místo

BIN House

Rodinný dům | Polsko

Dům v polské Varšavě byl navržen pro čtyřčlennou rodinu, pro kterou je umění důležitým prvkem, neboť je přítomno v každodenním profesním životě investorů. Hlavními architektonickými nosnými prvky jsou: respektování stávajících velkých stromů, umístění budovy v rámci severní hranice pozemku a jasné otevření funkcí do jeho jižní části. 

3. místo

Zeytinli Evi

Rodinný dům | Turecko

Dům Zeytinli, inspirovaný životem ve Středomoří, se nachází na venkově v izmirském Seferihisaru v západním Turecku. V tomto kraji bohaté vegetace, široké biologické rozmanitosti a jedinečných endemických druhů se na vrcholu kopce nachází vesnice Gölcük. 

2. místo

Rodinný dům Lučenec

Rodinný dům | Slovensko

Rodinný dům samotného architekta je navržen tak, aby vyhovoval potřebám rodiny a vytvářel pracovní prostředí. Ačkoli je tato kompaktní hmota omezena rozlohou a přístupem, jsou do ní integrovány též garáž, průchod do zahrady a prosklený prostor pro tvůrčí práci. Bílou fasádu umocňuje industriální vzhled pohledového betonu.

1. místo

Dům “Plochata“

Rodinný dům | Bulharsko

Fasáda domu Plochata je provedena zateplovacím systémem  Baumit open, fasádní omítkou NanoporTop a PuraTop K2.0. Fasádní barva NanoporColor v odstínech 0019 a 0881.

Top 5 - Kategorie Bytový dům

Přehled pěti nejlepších bytových domů podle našich hlasujících.

5. místo

Vile Smuk

Bytový dům | Bosna a Hercegovina

Vile Smuk jsou moderní apartmánové domy v centru města Bjelasnica se 6 objekty a společnou garáží. Objekty jsou propojeny s centrálním náměstím uprostřed komplexu. Objemy mají jednoduché formy s dynamickými změnami materiálů na fasádě.

4. místo

 Residence Arbo

Bytový dům | Rumunsko

Arbo Residence je místem, kde se pohodlí snoubí s exkluzivním designem a vytváří ideální životní styl. Mnohé apartmány postavené ze špičkových materiálů a s využitím nejnovějších technologií v oboru předčí svou elegancí, odolností, spolehlivostí i exkluzivním designem všechna očekávání. Obytný komplex je koncipován jako prostor, kde máte vše po ruce a kde naleznete restaurace, supermarket, mateřskou školu, banku a na hlavní ulici malý obchodní dům nebo nákupní centrum.

3. místo

Egremont

Bytový dům | Irsko

Domy v Egremontu, které se nacházejí na ulici Church Road v Killiney v hrabství Dublin, jsou klasifikovány třídou A2 a vytápěny plně elektricky pomocí malých vzduchotechnických jednotek. Větší bytové jednotky jsou vytápěny tepelným čerpadlem vzduch-voda. Na projektu, který realizovala společnost Durkan Residential a navrhla architektka Ruth O'Herlihy z architektonické kanceláře McCullough Mulvin, se podílel také irský průkopník v oblasti pasivních domů Tomas O'Leary ze společnosti MosArt.

2. místo

LAX 151

Bytový dům | Rakousko

Nová obytná čtvrť, která zapadá do stávající struktury obce, nyní nabízí další infrastrukturu s komerčními prostory a mateřskou školou. Společná zeleň na celém pozemku se stromy, malými náměstími, posezením a různými hracími plochami nabízí cenný prostor pro venkovní rekreaci. Akumulační kapacita pevné konstrukce je optimálně využita díky aktivaci její součástí. Za projekt otevřeného prostoru byl zodpovědný André Heller.

1. místo

KAPITOL Drezdenska

Bytový dům | Severní Makedonie

Dresdenska je nová luxusní čtyřpatrová budova, která se nachází v jedné z nejatraktivnějších částí Skopje: v Taftalidze. Každý z apartmánů je kombinací funkčnosti a sofistikovanosti, přičemž vzhled fasády zanechává dojem nového moderního Skopje.

Top 5 - Kategorie Nebytový objekt

Přehled pěti nejlepších nebytových objektů podle našich hlasujících.

5. místo

Plan G

Nebytový objekt | Rakousko

Vše z jednoho zdroje: od projekční přípravy až po výstavbu. Tuto neobvyklou firemní budovu kreativní majitel nejen vyprojektoval, ale také ji společně se svými zaměstnanci vlastnoručně postavil. Výsledek je působivý a kombinuje funkčnost s individuálním designem. Kancelářská budova na pilířích byla navržena se systémem Baumit CreativTop v rezavém vzhledu. Jasně se odlišuje od jednoduchých, ale funkčních prodejních a skladovacích prostor.

4. místo

Přístřešek pro buvoly a šedý skot

Nebytový objekt | Maďarsko

Tento antropomorfní a zoomorfní komplex pro šedý skot a buvoly jako by se vynořil ze země. Hlavní vchod symbolizuje dva buvoly a uspořádání stájí připomíná roh šedého skotu. Komplex v Pusztě vypadá, jako by tam patřil odjakživa.

3. místo

Evropský dům kultury
a národnostních menšin

Nebytový objekt | Bosna a Hercegovina

Evropský dům kultury a národnostních menšin bude hrát důležitou roli při zachování a podpoře kultury, historie, umění, společenských aktivit, tradic, ale také rozmanitosti v naší společnosti.

2. místo

Škola a školka Tove Janssonové

Nebytový objekt | Rakousko

Tato impozantní budova, v níž sídlí základní a mateřská škola, je místem, ve kterém vzdělání, komunita a radost jdou ruku v ruce. Podporuje nejen předávání know-how, ale také odpovědné zacházení s naším životním prostředím. Multifunkční prostory, jako jsou jídelny, pracovní a cvičební místnosti, knihovny atd., jsou oblíbeným společným prostorem.

1. místo

Balçova Cemevi

Nebytový objekt | Turecko

Tato monolitická stavba navržená v duchu tradičních interiérů byla postavena jako místo uctívání pro alevity, kteří donedávna žili v utajení. Je vytvořena podle zásad alevitského učení. 

Top 5 - Kategorie Zateplení objektu

Přehled pěti nejlepších objektů podle našich hlasujících.

5. místo

Anthonys Way

Náš projekt vyniká inovativním využitím produktů Baumit. Navzdory výzvám, které jsou s takovými projekty spojeny, náš tým díky strategickému plánování a realizaci úspěšně překonal překážky. Bezproblémová integrace izolačních materiálů a pečlivá aplikace povrchových úprav Baumit vedly k ucelenému a vizuálně působivému výsledku. 

4. místo

Tideways

Tento rodinný dům se nachází na břehu řeky Owenabue, která leží několik kilometrů proti proudu řeky od Crosshavenu v hrabství Cork, bývalém domově legendárního jachtaře a podnikatele Denise Doyla a jeho ženy Mary. Obytný dům u vody se skládá z velké zahrady, dvoupatrového domu o rozloze 520 m² a vlastního mola/helipadu. Architekt si vybral jako dodavatele systému Baumit díky kvalitě a pověsti, kterou si tento systém v Irsku za posledních deset let získal.

3. místo

The Holly

Nové využití a výrazný design fasády vytvářejí v této frekventované oblasti nové centrum. V průběhu rekonstrukce byly obnoveny fasády, které tak získaly moderní vzhled. Velkorysé otvory zajišťují dobré osvětlení budovy a vytvářejí zajímavý vztah mezi interiérem a exteriérem. Díky rekonstrukci se objekt The Holly stane novou atrakcí na náměstí Heiligengeistplatz a dominantou centra města.

2. místo

Vivienda unifamiliar Aravaca

Zateplení objektu | Španělsko

Dvoupatrový rodinný dům se nachází v jedné z nejlepších oblastí Madridu: v Aravaca. Budova sestává ze dvou podlaží a různých objemů, které byly na všech spojích zvýrazněny lištami. Rekonstrukce tohoto rodinného domu vychází z myšlenky esteticky obnovit původní neomítnutou cihlovou fasádu z roku 1998 při zachování klasického stylu. Kromě toho je cílem zlepšit tepelnou a zvukovou izolaci, zvýšit energetickou účinnost a zvýšit udržitelnost stavby.

1. místo

House Center

Zateplení objektu | Severní Makedonie

Dům byl postaven ve 30. letech minulého století v půvabném neoklasicistním stylu s velmi zajímavým architektonickým řešením. Po desetiletí v něm žily významné městské rodiny. V dobách existence Jugoslávie byl po určitou dobu také britským konzulátem. Při zemětřesení, které Skopje postihlo v roce 1963, zůstal dům nepoškozen.

Top 5 - Kategorie Renovace historického objektu

Přehled pěti nejlepších renovací historických objektů podle našich hlasujících.

5. místo

The Pea

V historické budově bývalé továrny na loupání hrachu postavené v roce 1896 – fascinující industriální stavbě z hlediska architektonické kultury – dnes sídlí základní škola a centrum pro pořádání různých akcí. Udržitelnou přestavbou byla historie budovy čitelně převedena do současnosti, a to svěžím a přívětivým způsobem.

4. místo

Bistrik railway station

Renovace historického objektu |
Bosna a Hercegovina

Nádraží Bistrik bylo postaveno v roce 1906, kdy byla dokončena stavba Východní dráhy ze Sarajeva do Uvacu. V roce 1973 ztratila budova nádraží Bistrik svůj základní význam. V roce 2006 byla vyhlášena národní památkou Bosny a Hercegoviny. Renovace byla zahájena v říjnu 2020.

3. místo

JugendKunstSchule

Budova bývalé pošty, která je od roku 2006 prázdná, je od roku 2016 v majetku obce Frankenberg/Saska. Byla cíleně rekonstruována jako budoucí umělecká škola pro mládež.

2. místo

Hotel Royal Palace 

Hotel Royal Palace se nachází na rohu ulic Brezoianu a Constantin Mille a představuje eklektickou budovu s prvky art deco a radikálním meziválečným architektonickým zásahem do starší budovy z let 1880–1885. V této budově po roce 1892 působila Škola rumunského spolku architektů. V roce 1927 budovu přestavěl francouzský architekt Ernest Dorneaux.

1. místo

Otto Wagner SCHLEUSENGEBÄUDE

Bývalá budova zdymadla, klenot vídeňské secese, se stala hlavním sídlem společnosti MA45/Vienna Waters. Obnova fasády s ozdobnými částmi vycházela z původního historického stavu. Výsledkem je zdařilá rovnováha mezi historickým vzhledem a současným použitím. 

Top 5 - Kategorie Kreativní fasáda

Přehled pěti nejúžasnějších textur fasád podle našich hlasujících.

5. místo

VINO.TAKE

VINO.TAKE se nachází na vinicích v jihovýchodním Štýrsku a připomíná sochu, která je v harmonii s barvami okolní krajiny. Všude nalezneme barevné odstíny půdy: od omítky přes ocel až po beton. Vinice nabízí elegantní a moderní prostředí v interiéru i na velkolepé panoramatické terase. 

4. místo

Rhouse2

Kreativní fasáda | Slovensko

Kompaktní monochromatický plášť domu sjednocuje trojici provozních bloků a skrývá pestrou vnitřní strukturu. Důležitou součástí konceptu je propojení bydlení s venkovním prostředím pomocí prosklených ploch a kryté terasy. Materiálové řešení zdůrazňuje přímé linie, rytmus a gradaci architektury. 

3. místo

Mill Chalets

Vedle historického mlýna Cselley, známého kulturního a společenského centra, bylo uprostřed panonské krajiny postaveno sedm „mlýnských domů“. Tyto novostavby dokonale zapadají do historického souboru Cselleyho mlýna. Rozhodujícím faktorem je zde zdařilé provedení fasády klasickou kašovitou technikou. Provedení venkovních prostor dokonale dotváří celkový koncept. Překvapivé jsou i interiéry chat: každá z nich vnáší do klidného (prázdninového) života jinou barvu.

2. místo

Villa Dr. Tomevski

Kreativní fasáda | Severní Makedonie

Tato moderní vila se nachází v klidné části Skopje v elitní čtvrti Bardovci. Nemovitost má praktické uspořádání, spoustu volného prostoru na rovinatém pozemku a krásný výhled na pohoří Vodno.
 

1. místo

WAG 23

Budova je novou interpretací městského domu podobného historickému centru města. Objem byl rozdělen na dvě části: uzavřené obytné křídlo vizuálně vymezené neobvyklými omítkovými plochami/povrchovým materiálem a otevřené prosklené přístupové křídlo v dřevěném bednění. Barvy budovy byly záměrně redukovány na bílou/černou. Na jižních střešních plochách byly instalovány fotovoltaické systémy jako vlastní zdroj energie. Střecha východu z podzemního parkoviště byla rozsáhle ozeleněna.