Kreativní struktury fasád

Velmi častou a oblíbenou povrchovou úpravou fasád byl kdysi stříkaný a následně škrábaný břizolit. Byl k vidění na každém rohu, v každé ulici. S příchodem zateplovacích systémů se začaly na fasádách objevovat škrábané nebo rýhované struktury fasádních omítek. Dnes ale není potřeba se omezovat pouze těmito strukturami. S kreativní omítkou Baumit CreativTop, kterou lze dodat až v šesti různých zrnitostech a až v 758 různých barevných odstínech. Pomocí této omítky je možné na fasádě vytvořit jedinečné struktury a vzorky, ať už linkované, kruhové, napodobující dřevo, cihelné zdivo, kamenný obklad nebo beton. A jak je to jednoduché a co je trendy jsme se zeptali projektového specialisty Ing. arch. Karla Kladívka.

Jaké nářadí budeme potřebovat?

Pomocí běžného nářadí, jakým je například zubová stěrka, nerezové hladítko, molitanové hladítko, váleček, malířská štětka nebo fládrovací podvalek, lze vytvořit opravdu jedinečné povrchy na fasádě domu. Pro zvýraznění struktury fasády lze využít i různé odstíny lazurních nátěrů nebo dodat lesk pomocí nátěrů s metalickým efektem. 

Jaké jsou aktuální trendy v povrchových úpravách fasád?

Poslední dobou se v kontaktním zateplování architekti pouští do zajímavých kreativních struktur. Trendy je stále pohledový beton. Ať už hladký či různé varianty hrubého betonu. Co se objevuje stále častěji jsou hladké broušené povrchy ve světlých i v tmavých odstínech. Oproti tomu se kombinují s hrubšími strukturami např. drážkované povrchy v různých stylech a barevných odstínech. Baumit umí dodat až 888 odstínů, ze kterých si vybere opravdu každý.

kartáčování

fládrování

pohledový beton

strukturování zubovým hladítkem

Takže tmavé povrchy nejsou problematické?

Baumit má již takové technologie, které toto umožňují, aniž byste se museli bát, že vzniknou vady kontaktního zateplení. Důležité je ovšem dodržení technologických předpisů.

Když se bavíme o dodržování předpisů, jak pomáháte realizátorům v případech těchto kreativních struktur?

Jsme schopni udělat proškolení pro konkrétní strukturu. Pod dohledem našich zkušených aplikačních techniků přímo na stavbě, kde dochází k realizaci.

Opravdu je zpracování těchto povrchových úprav jednoduché?

Ano. Tyto povrchy lze zpracovávat v několika jednoduchých krocích, takže se nikdo realizace obávat nemusí. Máme zpracované technologické postupy na jednotlivé techniky i realizační videa, která lze shlédnout na našem youtube kanálu.

A co by měl člověk, který chce mít tvář svého domu zajímavou, udělat pro to, aby došlo k úspěšné realizaci?

Doporučuji, aby nás kontaktoval, abychom společně zrealizovali jeho představu v reálný vzorek fasády v daném odstínu a následně vše sladili s realizační firmou. Firmu můžeme doporučit, anebo proškolit firmu stávající. Následně při realizaci poskytujeme podporu ve formě konzultací na místě stavby. Po dodržení všech postupů dojde k úspěšnému vyhotovení povrchu a tím i ke spokojenosti investora.