4 kroky k trvale krásné fasádě
star_border

4 kroky k trvale krásné fasádě, která zase září novotou

Každý stárne, s tím holt nikdo nic nenadělá. Platí to pro Vaše tělo, auto a platí to dokonce i pro dům. Postup projevů věkovitosti se dá zpomalit, případně umě maskovat, nejlepší je ale údržbou stav průběžně zlepšovat. U fasády domu to znamená pravidelné čištění, díky kterému zamezíte její postupné degradaci. Ať už váš dům stojí na vesnici, nebo v náročném městském prostředí, časem si fasáda o údržbu prostě řekne sama. Vlhkost a s ní i polétavé pevné částice udělají své. Postupně pronikají do pórů fasádních omítek a vytváří podmínky pro růst řas. Co s tím?

Proč je dobré fasádu nezanedbat a dát jí péči?

Můžete se jen nečinně dívat na to, jak se z Vaší kdysi bílé nebo krémové fasády pomalu ale jistě stává šedá s fleky všech odstínů zelené. Anebo se jí také můžete občas pověnovat a dopřát původní krásu. Ruku v ruce s tím svému domu prokážete i dobrou službu, protože čištění fasády není jen otázka estetiky. Čistý dům v tomto případě znamená i funkční dům.

Jakmile se do záhybů a pórů fasády dostanou částečky prachu, pylů a všech dalších jemných částic obsažených ve vzduchu, začíná postupný proces její degradace. Jednotlivé nečistoty na sebe vážou další, a k tomu navíc vytváří podmínky pro zadržování vody. Vlhkost pak proniká hlouběji do struktury a zanáší do ní právě i drobné částice a mikroorganismy. To vše společně narušuje pevnost fasády, způsobuje vznik fleků, map a růst řas.

Pravidelné čištění fasády prodlouží její životnost

Péče o zahradu i dům je přirozenou součástí života každého majitele takového typu rodinného bydlení. Kdo se stará, udrží svůj příbytek v pěkném stavu déle než ten, který na péči rezignuje. V případě dalšího prodeje nemovitosti je to dokonce zásadní výhoda a cena udržovaného domu pak roste.

K trvale krásné a funkční fasádě si stačí osvojit čtyři kroky:

  1. Po základním ošetření čistou vodou zhodnoťte stav pohledem. Najděte slabá místa, kde je obálka domu nejvíce pod tlakem vnějších podmínek. Identifikujte případné praskliny, odlupující se fasádní omítku, ulpívající prach a rostoucí řasu.

  2. Následuje vhodným prostředkem očištění fasády od mastnoty, která by bránila přilnavosti materiálů použitých pro obnovu. 

  3. Silněji poškozené fasády už chtějí obnovu. Údržba, tedy především čištění fasád od řas a plísní, je cesta, jak stav zafixovat a nedovolit jeho zhoršení. Když už je ale postup degradace příliš daleko, nevyhnete se obnově poškozených částí. Ve třetím kroku vyspravte mechanická poškození. Je třeba zacelit trhliny, oprýskaná místa a odpadlé vrstvy fasády. K obnově použijte materiály vhodné pro renovaci fasády, které mají vlastnosti přizpůsobené účelu – pro menší trhliny postačí napenetrovat a přetřít novou vrstvou fasádní barvy, pro větší pak použijte stěrku Baumit MultiWhite.

  4. Po řádném vyschnutí je možné aplikovat další vrstvy fasádního nátěru, který zacelí poslední nedokonalosti a vytvoří homogenní pevný povrch pro další roky.

Čistá a zdravá fasáda domu šetří peníze

Poctivá péče o fasádu domu se vyplatí i z pohledu nákladů na bydlení. Do spodních vrstev pronikající vlhkost totiž negativně ovlivňuje i funkci tepelné izolace a podílí se tak na zbytečných energetických ztrátách. Rozhodně se proto vyplatí poctivá a pravidelná údržba, která naopak nestojí moc a zvládne ji každý svépomocí.