Find the perfect color for your facade
Get the appVýběr správné omítky může pozitivně zvýšit vlastnosti zdiva, šetřit náklady, minimalizovat nároky na zpracování a zabránit výskytu závad během stavby. Návrh nejvhodnějšího omítkového systému úzce souvisí se znalostí všech požadavků kladených na omítku. Nejde totiž zdaleka jen o její estetickou funkci. Vnitřní omítka zároveň sjednocuje parametry paropropustnosti, může na sebe také přebírat funkci dodatečné tepelné izolace.
Hrubá nebo hladká vápenná omítka jsou tradičními omítkami nejen pro objekty památkové péče, ale i pro stavby nové.
Cementová omítka nabízí odolnost vůči mechanickému poškození a vlhkosti. Na trhu jsou dostupné jak jádrové, tak jednovrstvé omítky.
Vápenocementová omítka nejprodávanější omítky na české trhu, odolné, spolehlivé, tradiční, odolné vůči vlhkosti
Sádrovou omítku tvoří hladká sádrová hmota a nehodí se pro stěny vystavené vyšší vlhkosti. Její výhodou je ale bezchybný, hladký vzhled. Trend současnosti pro bytovou i administrativní výstavbu.
Štuková omítka se používá často a je oblíbená díky své pevnosti a odolnosti. Jde o tradiční povrchovou úpravu jádrových omítek.
Stěrková omítka se hodí v případě požadavku dokonale hladkého podkladu. Lze ji nanášet ručně nebo i pomocí stříkacího zařízení. Dokonale hladké povrchy.
Tepelněizolační omítka je oblíbená díky svým tepelněizolačním vlastnostem. Ideální řešení pro cihly plněné polystyrenem a minerální vatou.
O konečném výběru konkrétní omítkové směsi rozhoduje několik faktorů.
Jaký je podklad, který hodlám omítnout?
Každý zdicí materiál má svá specifika z hlediska funkčních charakteristik i jakosti výsledného povrchu. Cihla, pórobeton, staré zdivo atd., vždy jde o zásadně rozdílné parametry a tím i možnosti výběru druhu vnitřních omítek.
Keramické cihelné bloky jsou ceněné pro své tepelněizolační schopnosti i přírodní původ, jejich povrch je ale více strukturovaný než u pórobetonu. Tomu je vhodné přizpůsobit i volbu omítkového systému, jehož vrstva musí nerovnosti kvalitně kompenzovat. Naproti tomu vnitřní omítka na pórobetonové zdivo umožňuje vzhledem k přesným rozměrům stavebních dílců pracovat s tenkou vrstvou.
Jakého konečného vzhledu omítky chci dosáhnout?
Chci úplně hladký gletovaný povrch, zahlazený, zrnitý nebo strukturovaný povrch? Otázka pro interiérového designéra, ale i pro každého svépomocného stavebníka. Ne vždy je žádoucí absolutní hladkost povrchů. Záměr může být rozdílný v chráněné historické budově, stylové vesnické krčmě nebo industriálním loftu. Každý si může v sortimentu vnitřních omítek Baumit vybrat, a to je důležité.
Jaké prostředí mám?
I zde rozhoduje každá drobná odlišnost o výběru vhodného řešení. Jak bylo řečeno, nejde jen o estetiku, omítky jsou i funkční součástí staveb. Stěny v objektech s vyšším zatížením vzlínající vodou je možné vhodným omítkovým systémem sanovat tak, aby bylo možné se vlhkosti rychleji a průběžně zbavovat. Pro plochy, které jsou mechanicky více namáhané, můžete vybírat z nabídky mechanicky odolných vápenocementových omítek. Nebo hledáte řešení pro vyšší tepelný odpor? Baumit nabízí i tepelněizolační omítky.
Aby bylo zajištěno jeho správné fungování, musí být zdivo z cihel v souladu s výběrem správné omítky. V závislosti na rovinnosti a typu může být zdivo omítnuto jednovrstvým nebo vícevrstvým omítkovým systémem. Výběr omítky závisí také na požadovaném vzhledu povrchu, typu prostředí, charakteru podkladu a požadavcích na funkčnost omítky.
Pórobetonové tvárnice jsou vyrobeny z přírodních surovin. Jedná se o přesné a lehké zdící tvárnice s vysokou propustností páry.
Přesné zdění s tvárnicemi umožňuje mimo jiné použití tenkovrstvé omítky omítky. Tloušťky těchto omítek v interiéru začínají od cca 6 mm.
Beton patří k nejpoužívanějším stavebním materiálům. Používá se především pro stavbu nosných konstrukcí, překladů, pilířů, stropních desek, základů, betonových bloků apod. Existuje široká škála omítkových systémů určených pro betonový podklad – strojové omítky, vícevrstvé a tenkovrstvé omítky nebo stěrky.
V současné době existuje několik alternativních omítkových prvků. Jedním z nich je ekologický materiál na bázi dřevěných štěpků. Může se jednat o stavební bloky (například Durisol) nebo sendvičové stěny se stavebními deskami (například Velox).
Omítkové prvky s velmi dobrými tepelněizolačními vlastnostmi mají stavební a fyzikální parametry odlišné od tradičních omítkových prvků a zvláštní pozornost je třeba věnovat jejich omítání, a to v celém procesu od výběru omítky, skladbu omítkového systému až po precizní řešení detailů.
Ekologický materiál s vynikajícími akustickými vlastnostmi a výbornou akumulační schopnosti umožňuje použití širokého sortimentu omítek. Doporučujeme zejména omítky Klima pro lepší regulaci klimatu v interiéru.