Česká republika

Historie
star_border

Historie společnosti Baumit 

To, co začalo v roce 1810 stavbou pece na pálení vápna, později vyústilo do jedné z nejúspěšnějších značek stavebních materiálů v Evropě. Na základě spolupráce dvou významných výrobců stavebních materiálů v Rakousku vzniká v roce 1988 značka Baumit. 

Koncern Baumit, který dnes patří k dodavatelům vyspělých stavebních systémů v 27 zemích Evropy a Asie, pochází z nedalekého Rakouska. Po založení první zahraniční pobočky v Maďarsku pokračovala obchodní expanze v České republice. Na konci roku 1992 byla založena společnost Baumit, spol. s r.o. a tehdejší ředitel pro zahraničí Alfred Gsandtner vybral do funkce jednatele Ing. Pavla Meda. S jeho příchodem začala společnost od 1. května 1993 vyvíjet aktivní činnost. Skutečnost, že sázka na tehdy mladého, ambiciózního a technicky vzdělaného inženýra s předpoklady pro kvalitní řízení týmu byla správná, dokazuje mimo jiné i fakt, že tuto funkci zastává Ing. Pavel Med do dnešní doby, tedy přesně zmíněných 25 let. „Každý začátek je těžký, a ani u nás tomu nebylo jinak. Počátkem devadesátých let byla v ČR najednou k dispozici nová technická řešení a rostla i silná konkurence vysoce kvalitních výrobků z vyspělých zemí. Problémem však byla nízká kupní síla a nejrůznější komplikace při dovozu. Baumit však již tehdy sestavil skvělý tým nadšených a obětavých lidí, kteří vedle odborných znalostí a entuziasmu byli navíc ochotni tvrdě pracovat. Každý dílčí úspěch byl pro nás tehdy obrovským povzbuzením," vzpomíná jednatel Ing. Pavel Med. 

Po celé republice

Mezi významné milníky společnosti Baumit na českém trhu lze určitě počítat výstavbu výrobního závodu a centrály společnosti v Brandýse nad Labem, kde se vyrábí probarvené fasádní omítky. V roce 2003 posílila společnost své postavení, a to po převzetí firmy Bayosan. V Praze-Čakovicích současně získala vlastní výrobní základnu pro suché maltové, omítkové a betonové směsi. Spojením produktových řad Baumit a Bayosan byly vytvořeny nevídané možnosti pro zdění, omítání, sanace, renovace i zateplování. Suché omítkové směsi vyrábí Baumit také v moderním provozu v severomoravských Dětmarovicích. Moravská metropole Brno se pak stala důležitým logistickým centrem, které zajištuje distribuci výrobků pro jihomoravské zákazníky.

Od zateplení k samočistění

90. léta byla v českém stavebnictví ve znamení rozsáhlého využívání tepelněizolačních systémů na zateplování obytných i rodinných domů a ve značné oblibě byly rovněž sanační omítkové systémy. Právě v těchto oblastech měla a dodnes má společnost Baumit rozsáhlé zkušenosti a nabízí skutečně efektivní řešení po materiálové i ekonomické stránce. České zastoupení tak mohlo využít silného zázemí mateřské společnosti v Rakousku. Ale vývoj se nezastavil ani ve stavebnictví a přelom tisíciletí byl ve znamení představení nových produktů. Mezi nimi například, tehdy unikátní, zateplovací systém Baumit open, který v následujících letech prošel dalšími inovacemi. Ale i portfolio dalších výrobků se za uplynulých 25 let rovněž velmi rozšířilo a dnes je Baumit úspěšným a spolehlivým dodavatelem systémových řešení pro fasády, omítky, potěry, betony a také systémů pro lepení obkladů a dlažeb. Mezi špičkové produkty patří od roku 2007 rovněž unikátní tenkovrstvá omítka Baumit NanoporTop, jejíž fotokatalytické vlastnosti umožňují samočisticí efekt celé fasády. Management kvality výrobků je již od roku 2002 certifikován systémem ISO 9001. Zmíněnou kvalitu produktů potvrzuje nejen zvyšující se počet spokojených zákazníků, ale také množství významných ocenění ze strany odborné veřejnosti. Jen za posledních 10 let byl Baumit v České republice celkem sedmkrát oceněn prestižním titulem „Nejlepší výrobce stavebnin".

Podpora oborového vzdělávání

Současnost v českém stavebnictví však ukazuje, že samotná kvalita výrobků již nemůže stačit. V prostředí silné konkurence jde Baumit osobitou cestou směrem k odborné i laické veřejnosti. Zcela zásadní pro úspěch na stavebním trhu je dnes spolupráce s obchodními partnery, projektanty, architekty či dodavatelskými firmami v oblasti vzdělávání. Právě proto přišel Baumit před několika lety na trh s podporou systému celoživotního vzdělávání oborových specialistů, jehož součástí je příkladně Baumit Akademie. Na obrovský kvalitativní posun v projektování staveb reagoval Baumit loňskou premiérou další významné novinky. Pro architekty a projektanty, kteří využívají při návrzích stavebních objektů moderní technologii BIM, připravil plugin aplikaci s názvem Baumit Tools. Ta nabízí účinný a velmi efektivní nástroj pro přímou aplikaci produktů této značky ve stejném softwarovém prostředí. Přínosem je poté zrychlení a zefektivnění práce při návrhu, projektování, výstavbě a užívání stavby.

Barevný svět

V celé 25leté historii společnosti Baumit v České republice byl však vždy na prvním místě spokojený zákazník. „Nesmírně nás těší dlouholetý zájem zákazníků o naše výrobky. Jsou to vlastně oni, kteří nám svými poznatky z praxe pomáhají v neustálém vývoji naší produktové řady. I za to jim patří náš respekt a srdečné poděkování. Pro nás v Baumitu je to obrovský závazek. Stejně tak si nesmírně vážím dosavadní práce všech mých kolegů a našich obchodních partnerů, bez kterých bychom dnešní pozici předního dodavatele stavebních systémů v ČR rozhodně nedosáhli,“ dodává jednatel Ing. Pavel Med. Stále náročnější požadavky na personifikaci stavby se snad nejvíce promítají v obrovském zájmu lidí o různé odstíny barev fasád a omítek. Baumit již ze své podstaty vnímá svět barevně a chce dopřát svým zákazníkům tolik žádanou originalitu. Proto asi nikoho nepřekvapí, že právě ve vzorníku fasádních barev s názvem Baumit Life můžete vybírat z neuvěřitelného počtu 888 základních barevných odstínů. A s využitím aplikace Baumit Vzorky si lze navíc výběr barevných odstínů pro zvolenou fasádu užít z pohodlného prostředí domova. Baumit je prostě připraven na další čtvrtstoletí své existence, které se rozhodně ponese v duchu zdravého, krásného a energeticky úsporného bydlení.

  • Splnění požadavků normy kvality ISO 9001 je pro Baumit samozřejmostí.
  • Výrobky Baumit splňují všechny národní a evropské standardy.
  • Baumit je členem Cechu pro zateplování budov, Cechu obkladačů, Svazu výrobců suchých omítkových a maltových směsí a dalších odborných sdružení, kterým záleží na kvalitě, pokroku a jasných pravidlech ve stavebnictví.

2018

BAUMIT SLAVÍ 25 LET NA ČESKÉM TRHU.

2017

Ve výrobním závodě Baumit v Dětmarovicích, který byl uveden do provozu v roce 2009, byl pokořen magický milník 1 000 000 tun vyrobených suchých omítkových směsí!

2016

Zateplovací systém Baumit Resolution: štíhlí, inovativní, prvotřídní!

2015

Baumit Power – zateplovací systém odolný jako neprůstřelná vesta.

2014

Cool pigmenty pro tmavé fasády.

2012

Zavedení Baumit CreativTop pro individuální a kreativní zpracování fasády.

2011

Baumit uvádí na trh nejširší barevný vzorník pro fasády Baumit Life s 888 barevnými odstíny.

2009

Otevření výrobního závodu v Dětmarovicích.

2007

Baumit Nanopor - samočisticí fasáda.

2006

Lepicí kotva Baumit StarTrack.

2004

Barevný vzorník Emotion.

2003

Převzetí společnosti Bayosan a výrobního závodu v Praze-Čakovicích.

2002

Ve Wopfingu je uvedený do provozu největší výrobní závod pastózních omítek v Evropě.

2000

První ročník soutěže fasáda roku.

2000

Tepelněizolační systém Baumit open: Zateplení, které dýchá.

1998

Otevření prvního výrobního závodu v Brandýse nad Labem.

1993

Zahájení činnosti Baumit, spol. s r.o. v České republice.

1992

Založení společnosti Baumit, s r.o. i v České republice (Brandýs nad Labem).

1990

Založení první zahraniční společnosti Baumit v Maďarsku (Dorog).

1988

Dieter Kern (wup) a KR Friedrich Schmid (Wopfing) zakládají značku Baumit.

1980

Friedrich Schmid otvírá cementárnu Wopfinger Zementwerk.

1979

Začátek prodeje tepelněizolačních systémů.

1972

Vývoj pastózních ušlechtilých omítek.

1970

Začátek výroby suchých omítkových směsí ve Wopfingu.

1969

Friedrich Schmid, jako 26-letý, přebírá vedení Wopfinger Stein- und Kalkwerke.

1963

Do provozu je uvedená první 3-komorová pec Maerz-Dreischacht-Kalkofens.

1957

Inženýr Hermann Hofer se podepisuje pod vynález první 2-komorové pece na pálení vápna, což má za následek výraznou úsporu energie při výrobě vápna.

1939

Alois Schmid kupuje firmu Wopfinger Stein- und Kalkwerke, která je před konkurzem.

1920

Začátek provozu prvního mechanického drtiče kamene. Do to doby se kámen drtil ručně.

1911

Zapsání Wopfinger Stein- und Kalkwerke do obchodního registru. V tom čase vlastnila spoločnost dvě pece na vápno a jednu administrativní budovu.

1810

První zmínka o peci na pálení vápna na venkovské cestě směrem na Gutenstein v Rakousku.