Historie
star_border

Historie společnosti Baumit 

To, co začalo v roce 1810 stavbou pece na pálení vápna, později vyústilo v příběh jedné z nejúspěšnějších značek stavebních materiálů v Evropě. Na základě spolupráce dvou významných výrobců stavebních materiálů v Rakousku vznikla v roce 1988 značka Baumit. 

Koncern Baumit, který dnes patří k dodavatelům vyspělých stavebních systémů v 27 zemích Evropy a Asie, pochází z nedalekého Rakouska. Po založení první zahraniční pobočky v Maďarsku pokračovala obchodní expanze v České republice. Na konci roku 1992 byla založena společnost Baumit, spol. s r. o., a tehdejší ředitel pro zahraničí Alfred Gsandtner vybral do funkce jednatele Ing. Pavla Meda. S jeho příchodem začala společnost od 1. května 1993 vyvíjet aktivní činnost. Skutečnost, že sázka na tehdy mladého, ambiciózního a technicky vzdělaného inženýra s předpoklady pro kvalitní řízení týmu byla správná, dokazuje mimo jiné i fakt, že tuto funkci zastává Ing. Pavel Med až do dnešní doby, tedy rovné tři desítky let. „Každý začátek je těžký a ani u nás tomu nebylo jinak. Počátkem devadesátých let byla v ČR najednou k dispozici nová technická řešení a rostla i silná konkurence vysoce kvalitních výrobků z vyspělých zemí. Problémem však byla nízká kupní síla a nejrůznější komplikace při dovozu. Baumit však již tehdy sestavil skvělý tým nadšených a obětavých lidí, kteří vedle odborných znalostí a entuziasmu byli navíc ochotni tvrdě pracovat. Každý dílčí úspěch byl pro nás tehdy obrovským povzbuzením," vzpomíná jednatel Ing. Pavel Med. 

Po celé republice

Mezi významné milníky společnosti Baumit na českém trhu lze určitě počítat výstavbu výrobního závodu a centrály společnosti v Brandýse nad Labem, kde se vyrábí probarvené fasádní omítky. V roce 2003 posílila společnost své postavení převzetím firmy Bayosan. V Praze-Čakovicích současně získala vlastní výrobní základnu pro suché maltové, omítkové a betonové směsi. Spojením produktových řad Baumit a Bayosan byly vytvořeny nevídané možnosti pro zdění, omítání, sanace, renovace i zateplování. Suché omítkové směsi vyrábí Baumit od roku 2009 také v moderním provozu v severomoravských Dětmarovicích. Moravská metropole Brno se pak stala důležitým logistickým centrem, které zajištuje distribuci výrobků pro jihomoravské zákazníky.

Od zateplení k samočistění

90. léta byla v českém stavebnictví ve znamení rozsáhlého využívání tepelněizolačních systémů na zateplování obytných i rodinných domů a ve značné oblibě byly rovněž sanační omítkové systémy. Právě v těchto oblastech měla a dodnes má společnost Baumit rozsáhlé zkušenosti a nabízí řešení efektivní po materiálové i ekonomické stránce. České zastoupení tak mohlo využít silného zázemí mateřské společnosti v Rakousku. Ale vývoj se nezastavil ani ve stavebnictví a přelom tisíciletí přichází s novými produkty. Mezi nimi například, tehdy unikátní, zateplovací systém Baumit open, který v následujících letech prošel dalšími inovacemi. I portfolio dalších výrobků se za uplynulé tři desítky let rovněž velmi rozšířilo a dnes je Baumit úspěšným a spolehlivým dodavatelem systémových řešení pro fasády, omítky, potěry, betony a též systémů pro lepení obkladů a dlažeb. Mezi špičkové produkty patří od roku 2018 rovněž unikátní tenkovrstvá omítka Baumit StarTop s multifunkčním drypor efektem a od roku 2020 unikátní interiérová barva, která svým složením aktivně vytváří vysoké množství zdraví prospěšných iontů ve vzduch, Baumit IonitColor. Management kvality výrobků je již od roku 2002 certifikován systémem ISO 9001. Zmíněnou kvalitu produktů potvrzuje nejen zvyšující se počet spokojených zákazníků, ale také množství významných ocenění ze strany odborné veřejnosti, včetně opakovaných zisků ocenění „Nejlepší výrobce stavebnin". 

Podpora oborového vzdělávání

Současnost v českém stavebnictví však ukazuje, že samotná kvalita výrobků již nemůže stačit. V prostředí silné konkurence kráčí Baumit svébytnou cestou jak k odborné, tak laické veřejnosti. Zcela zásadní pro úspěch na stavebním trhu je dnes spolupráce s obchodními partnery, projektanty, architekty či dodavatelskými firmami v oblasti vzdělávání. Právě proto přišel Baumit před několika lety na trh s podporou systému celoživotního vzdělávání oborových specialistů, jehož součástí je příkladně Baumit Akademie. Na obrovský kvalitativní posun v projektování staveb reagoval Baumit premiérou další významné novinky. Pro architekty a projektanty, kteří využívají při návrzích stavebních objektů moderní technologii BIM, připravil plugin aplikaci s názvem Baumit Tools. Ta nabízí účinný a velmi efektivní nástroj pro přímou aplikaci produktů této značky ve stejném softwarovém prostředí. Přínosem je poté zrychlení a zefektivnění práce při návrhu, projektování, výstavbě a užívání stavby.  I proto Baumit v roce 2022 slavnostně otevřel v areálu svého brandýského závodu zcela nové moderní Kompetenční centrum s cílem prezentovat zde své špičkové technologie a materiály v rámci vzdělávacích programů. Nově při tom využívá také technologie pro virtuální realitu.Baumit je už 30 let stálicí na trhu stavebních hmot

V letošním roce oslavíme společně s našimi zaměstnanci a obchodními partnery třicetileté výročí značky Baumit na českém stavebním trhu. Ačkoli mottem naší firmy je docela určitě budoucnost, malé ohlédnutí za uplynulými roky nemůže škodit.
Naše firma nebyla malá ani na počátku své existence, kdy měla jen několik zaměstnanců a pronajaté prostory velikosti tenisového kurtu. Právě zaměstnanci a silná značka za zády byli a jsou hnací silou, kterou se měří velikost. Za uplynulých třicet let se Baumit stal dospělou a zdravou společností s vlastním know-how, je stálicí a lídrem českého stavebního trhu.
Letos oslavíme s hrdostí a optimismem třicítku a plni optimismu se vydáváme na další cestu do budoucnosti. Jaká bude, o tom rozhodneme sami.

Barevný svět

V dlouholeté historii společnosti Baumit v České republice byl však vždy na prvním místě spokojený zákazník. „Nesmírně nás těší dlouholetý zájem zákazníků o naše výrobky. Jsou to vlastně oni, kteří nám svými poznatky z praxe pomáhají v neustálém vývoji naší produktové řady. I za to jim všem patří náš respekt a srdečné poděkování. Pro nás v Baumitu je to obrovský závazek. Stejně tak si nesmírně vážím dosavadní práce všech svých kolegů a našich obchodních partnerů, bez kterých bychom dnešní pozice předního dodavatele stavebních systémů v ČR rozhodně nedosáhli,“ říká s pohnutím jednatel Ing. Pavel Med. Stále náročnější požadavky na personifikaci stavby se patrně nejvíce promítají do obrovského zájmu lidí o různé odstíny barev fasád a omítek. Baumit již ze své podstaty vnímá svět barevně a chce dopřát svým zákazníkům tolik žádanou originalitu. Proto asi nikoho nepřekvapí, že vzorník fasádních barev Baumit Life, který do loňského roku nabízel výběr z neuvěřitelného počtu 888 základních barevných odstínů, bude od letošního roku ještě o dalších 180 odstínů barevnější! S využitím aplikací Baumit Quido Vizualizace, Baumit Quido Creative a Baumit Quido Vzorky si lze výběr barevných odstínů pro zvolenou fasádu užít z pohodlí domova nebo v našich Fasádních studiích barevně ztvárnit svůj dům v aplikaci Baumit Virtuální realita. Zkrátka a dobře, Baumit je připraven na další etapu své existence, která se rozhodně ponese v duchu zdravého, krásného a energeticky úsporného bydlení.

  • Splnění požadavků normy kvality ISO 9001 je pro Baumit samozřejmostí.
  • Výrobky Baumit splňují všechny národní a evropské standardy.
  • Baumit je členem Cechu pro zateplování budov, Cechu obkladačů, Svazu výrobců suchých omítkových a maltových směsí a dalších odborných sdružení, kterým záleží na kvalitě, pokroku a jasných pravidlech ve stavebnictví.

2023


Už 30 let jsme tu pro Vás a společně s Vámi pracujeme na krásném, zdravém a udržitelném bydlení. Společně vytváříme lepší a krásnější budoucnost. Bez Vás by Baumit nebyl tím, čím dnes je. Děkujeme Vám.

2022


Otevření nového Kompetenčního centra v Brandýse nad Labem, kde Baumit prezentuje své špičkové technologie a materiály v rámci vzdělávacích programů určených malým investorům, architektům, stavebním inženýrům i provádějícím firmám. Kompetenční centrum zároveň vytváří pracovní prostředí pro oddělení marketingu, produktového managementu, zákaznického centra, operativního prodeje a také oddělení řízení rozvoje.

2021


Rodina aplikací Baumit Quido se rozrostla o dalšího člena. Od roku 2016, kdy se narodil Quido Kalkulátor, spatřily postupně světlo světa Quido Vizualizace, Quido Vzorky, Quido Creative a Quido Shop. Zatím nejmladším členem rodiny, který si ihned po narození získal obrovskou pozornost, je Quido Virtuální realita.


Akutní potřeba rozšíření skladových prostor nás motivovala k vybudovávání nové skladovací haly, jejíž výstavba včetně vyrovnání terénu a související infrastruktury trvala pouhých 12 měsíců. Výjimečná stavba o ploše 2 500 m2 byla uvedena do provozu 1. 4. a zdvojnásobila skladovou kapacitu výrobního závodu.

2020

Baumit IonitColor – unikátní interiérová barva, která svým složením aktivně vytváří vysoké množství zdraví prospěšných iontů ve vzduchu. Oceněna environmentálním certifikátem Natureplus.

2019

Baumit openPerfect - tepelněizolační desky s pravidelnou sítí otvorů procházejících skrze celou tloušťku desky a umožňující tak vodní páře volný průchod ze zdiva do exteriéru.

2018


Baumit StarTop - vysoce paropropustná pastovitá tenkovrstvá omítka s multifunkčním drypor efektem pro zrychlené osychání povrchu omítky, který vytvoří z fasády poušť pro mikroorganismy, řasy a plísně. Vše díky inteligentní kombinaci odperlovacího efektu a rychleschnoucího povrchu. Při odperlovacím efektu voda ve formě kapek rychle odtéká z povrchu fasády a odnáší s sebou hrubé nečistoty. Zbylá vlhkost je díky vysoké pórovitosti omítky rozptýlena po jejím povrchu, takže fasáda rychleji osychá. Omítka navíc disponuje vynikajícími zpracovatelskými vlastnostmi a širokou paletou struktur a barev.

2017

Ve výrobním závodu Baumit Dětmarovice byl pokořen magický milník. Od uvedení do provozu v roce 2009 bylo vyrobeno celkem 1 000 000 tun suchých omítkových směsí!


Štukové omítky Baumit Perla – vhodné pro povrchy stěn i štukování stropů. Ať preferujete dokonalost hladkých ploch nebo se kloníte k tradičnímu vzhledu štukových omítek, v ředě výrobků Perla najdete špičkové sypké hmoty s přidanou hodnotou, vynikající zpracovatelností a skvělou životností.

2016

Zateplovací systém Baumit Resolution: štíhlý, inovativní, prvotřídní!

2015


Baumit Quido Kalkulátor – pomůže amatérům i profesionálům s výběrem vhodného zateplení fasády na standardní i nestandardní podklad, vyřeší materiálové skladby v rámci lepení dlažby a obkladů v interiéru i exteriéru nebo spočítá množství zdicí malty na vyzdění hrubé stavby. Quido Kalkulátor navrhne vhodné řešení sanačních systémů, povrchů při rekonstrukci historických objektů nebo pro podlahové konstrukce.


Vzniká největší evropské výzkumné centrum - Výzkumný park Viva. Jeho cílem je přesně změřit a vyhodnotit vliv různých stavebních materiálů na kvalitu bydlení. Veškerá získaná data jsou předávána vědeckým institucím, jakým jsou například Rakouský institut biologie a ekologie, Univerzita aplikovaných věd, Technická univerzita v Pinkafeldu a další významné nezávislé oborové instituce. Právě zde se průběžně vyhodnocují získané naměřené hodnoty a výsledky se dále předávají Vídeňské lékařské univerzitě k hodnocení. Ta na jejich základě hodnotí jednotlivé skladby konstrukce a použité materiály z pohledu vlivu na lidské zdraví a životní pohodlí.

2014

Cool pigmenty – zpomalí zahřívání tmavé fasády. Zatímco běžné tmavé odstíny se na zateplovacích systémech vlivem oslunění mohou nebezpečně zahřívat, omítky probarvené Cool pigmenty zůstávají za všech okolností chladnější. Testování a zkušenosti prokázaly, že při použití Cool pigmentů je možné na povrchu fasády dosáhnout teploty o více než 10 °C nižší než při probarvení běžnými pigmenty To má také pozitivní vliv na teplotu okolního vzduchu, který není ohříván vyzařovaným teplem.

2013

Baumit Klima - ucelená řada výrobků pro zdravé bydlení. Výrobky řady Klima neobsahují alergeny, škodliviny, freony ani těkavé organické látky. Tyto výrobky byly testovány Rakouským institutem pro stavební biologii a ekologii a obdržely ochrannou známku Natureplus. V roce 2015 byly výrobky testovány ve výzkumném centru VIVA park a jejich přínos pro lidské zdraví byl oceněn Vídeňskou lékařskou univerzitou. Výrobky Baumit Klima stabilizují úroveň vlhkosti vzduchu v interiéru tak, žerychle vstřebávají nadměrnou vlhkost, kterou ukládají a v případě potřeby ji zase uvolňují zpátky do vzduchu.

2012

Baumit CreativTop – fasádní omítka určená pro všechny, kteří hledají netradiční povrchovou úpravu a běžné struktury omítek považují za jednotvárné a nevýrazné. Ať už si vyberete pro zpracování jeden z ukázkových postupů Baumit pro docílení vzhledu dekoru dřeva či kamene, nebo si vytvoříte vlastní strukturu, Vaše fasáda bude originální a osobitá.

2011


Baumit Life –nejširší kolekce barevných odstínů pro fasádu na stavebním trhu. Nově Vám nabízíme paletu 888 přitažlivých barevných tónů. Tato unikátní kolekce je výsledkem dlouholetého průzkumu trendů a vývoje produktů. Baumit Life otevírá možnosti pro zcela novou dimenzi v designu fasád.

2010


Baumit Nivello Quattro - materiál pro dokonale rovný povrch. Používá se k vyrovnání všech druhů cementových a litých potěrů v rozmezí tloušťky vrstvy od 1 mm do 25 mm. Naší jednoznačnou ambicí je, aby se Nivello Quattro postupem let stalo nejprodávanější stěrkou na českém trhu

2009

Otevření výrobního závodu v Dětmarovicích.

2007

Baumit Nanopor - samočisticí fasáda.

2006

Lepicí kotva Baumit StarTrack.

2004

Barevný vzorník Emotion.

2003

Převzetí společnosti Bayosan a výrobního závodu v Praze-Čakovicích.

2002

Ve Wopfingu je uvedený do provozu největší výrobní závod pastózních omítek v Evropě.

2000

První ročník soutěže fasáda roku.

2000

Tepelněizolační systém Baumit open: Zateplení, které dýchá.

1998

Otevření prvního výrobního závodu v Brandýse nad Labem.

1993

Zahájení činnosti Baumit, spol. s r.o. v České republice.

1992

Založení společnosti Baumit, s r.o. i v České republice.

1990

Založení první zahraniční společnosti Baumit v Maďarsku (Dorog).

1988

Dieter Kern (wup) a KR Friedrich Schmid (Wopfing) zakládají značku Baumit.

1980

Friedrich Schmid otvírá cementárnu Wopfinger Zementwerk.

1979

Začátek prodeje tepelněizolačních systémů.

1972

Vývoj pastózních ušlechtilých omítek.

1970

Začátek výroby suchých omítkových směsí ve Wopfingu.

1969

Friedrich Schmid, jako 26-letý, přebírá vedení Wopfinger Stein- und Kalkwerke.

1963

Do provozu je uvedená první 3-komorová pec Maerz-Dreischacht-Kalkofens.

1957

Inženýr Hermann Hofer se podepisuje pod vynález první 2-komorové pece na pálení vápna, což má za následek výraznou úsporu energie při výrobě vápna.

1939

Alois Schmid kupuje firmu Wopfinger Stein- und Kalkwerke, která je před konkurzem.

1920

Začátek provozu prvního mechanického drtiče kamene. Do té doby se kámen drtil ručně.

1911

Zapsání Wopfinger Stein- und Kalkwerke do obchodního registru. V tom čase vlastnila spoločnost dvě pece na vápno a jednu administrativní budovu.

1810

První zmínka o peci na pálení vápna na venkovské cestě směrem na Gutenstein v Rakousku.