Česká republika

star_border

Odborná porota

Všechny přihlášené projekty posoudí 13 členů odborné poroty, která následně vybere jak nominované, tak vítěze, kteří budou vyhlášeni on-line v živém přenosu 22. dubna 2021. 

Mauro Bravo is the chairman of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Mauro Bravo

Španělsko, předseda poroty

Mauro Bravo (narozen v Santiagu de Chile, 1973) vede kancelář architektury v MARMOLBRAVO spolu s Marinou del Mármol. Společně jsou zakladateli společností Estudio UNTERCIO (2006–2015) i Estudio MARMOLBRAVO (od roku 2015). Bravo je architekt s licencí a člen Oficiálního kolegia architektů v Madridu (COAM). Jeho práce obdržela osm prvních cen v kategorii kolektivního bydlení. Jeden z prvních vybudovaných projektů jeho studia, Vallecas 47, rovněž obdržel ocenění Asprima 2013 a Life Challenge 66 za nejlepší evropskou fasádu za rok 2014. 
Před dokončením studia architektury na ETSAM Universidad Politécnica (Madrid, 2005) získal Bravo bakalářský titul v oboru výtvarných umění na Škole výtvarných umění, Universidad Complutense (Madrid, 1996). Po obhájení svého výzkumného projektu na Ústavu grafické ideace vysoké školy ETSAM obdržel Bravo diplom v pokročilých studiích v roce 2011. Působil jako profesor interiérového designu pro ústav designu IED v Madridu. Bravo své vzdělání dále rozšířil na TU Delft University (Nizozemsko, 2000–2001) a Politecnico di Milano (Milán, 1995–1996).Richard Černý 

Česká republika

Ing. arch. Richard Černý (narozen v roce 1974). 1992–1999 Studium na VUT (Vysoké učení technické) Brno – Fakulta architektury, 1999–2000 LOHAN ASSOCIATES (CHICAGO, USA)

Soutěže, čestné ceny: 
1997 Bažantnice Pražského hradu, Praha,
1997 Skandinávský dům, Praha,
2002 Rekonstrukce Dolního náměstí v Opavě a Masarykova náměstí v Opavě,
2004 Nová osobní železniční stanice v Brně,
2008 Nákupní centrum PLAZA, Liberec.

Hlavní realizované projekty: 
2006 CENTRUM CHODOV – nákupní centrum, Praha,
2007 Rezidenční komplex PANORAMA v Liberci,
2008 FORUM Liberec,
2012 Rezidence LIBEREC,
2016 Horský hotel Královka v Janově nad Nisou,
2018 Rezidence Masarykova v Liberci.

Samuel Delmas is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Samuel Delmas 

Francie

Samuel Delmas se narodil v roce 1977 v Aurillac, ve Francii. Vystudoval architekturu na ENSA Montpellier (Francie) a na University of Quebec (Kanada). Po dokončení studia v roce 2001 se usadil v Paříži, kde působil jako projektový manažer v několika renomovaných francouzských architektonických kancelářích. V roce 2003 založil ve věku pouhých 26 let vlastní kancelář, v níž v současné době zaměstnává 23 osob. 
Jeho práce budí zájem a je pravidelně vystavována ve Francii i v zahraničí. V roce 2012 získal nominaci v kategorii „40 Under 40“ v soutěži mladých architektů „Europe’s Emerging Young Architects“. V roce 2016 obdržel nejvyšší francouzské ocenění „l’Équerre d’Argent“. V roce 2012 se stal trojnásobným laureátem ocenění „prix du public d’architecture contemporaine“. Věnoval se řadě dalších činností: vyučoval architekturu na škole ENSA Montpellier (2004–2010), byl voleným členem řádu architektů „Ordre des Architectes Ile-de-France“ (2007–2013) a působil jako viceprezident domu architektů „Maison de l’Architecture Ile-de-France“ (2010–2013).
Cílem jeho práce ve všech jeho projektech je přinést dojem, citlivost a velkorysost prostřednictvím prostorů a hmoty.

Bogdan Dziedzic is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Bogdan Dziedzic

Polsko

Je absolventem Fakulty architektury Technologické univerzity v Krakově (1990), doktorem technických věd (1998) a členem Komory architektů a Komory stavebních inženýrů v Polsku. Dlouhodobě se věnoval práci na Fakultě architektury Technologické univerzity v Krakově - Ústavu stavebního designu (1990–2019). Byl pořadatelem architektonické soutěže pro studenty „House of my dreams“.
Získal odborné zkušenosti během stáže v architektonických studiích ve Francii a v Německu a při práci na jednotlivých projektech v Polsku a v zahraničí. Od roku 1994 provozuje vlastní projektové studio. Mezi jeho oceněné projekty patří řada veřejných budov a průmyslových zařízení a také několik bytových a rodinných domů. V současné době je soudním odborníkem v oboru architektury a stavebnictví a konzultantem mnoha architektonických projektů.

Bogdan Dziedzic is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Mathias Haack

Německo

Mathias Haack vystudoval architekturu na University of applied sciences v Mnichově a University of the Arts v Brémách. Kromě obou nezávislých studií získal stipendium Rady pro mezinárodní výměnu vzdělávání (CIEE) za svoji práci pro společnost Cesar Pelli & Associates v New Haven, Connecticut, USA. 
Během studia a po jeho dokončení pracoval v kancelářích architektů Prof. Werner Fauser, Otto Steidle & Partner a dosáhl pozice projektového manažera v kanceláři Arata Isozaki v Berlíně. Společně s Heike Haackovou Lauerbachovou založil v roce 1995 architektonickou kancelář v Berlíně a později rovněž v blízkosti Karlsruhe v Německu. Po dokončení studia v Münsteru a Berlíně vyučoval na University of applied sciences v Darmstadtu.

Photo: Mateja Jordovič Potočnik, Lenka Kavčič is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Lenka Kavčič

Slovinsko

Lenka Kavčič je architekta, mentorka, vysokoškolská učitelka a zastánkyně kvalitní architektury. Specializuje se na inovativní přístupy k prostorovým zásahům a prosazuje vyšší kulturu bydlení. 
Je zakladatelkou ústavu aFRONT, který organizuje festival Open House Slovenia (OHS). Během posledních deseti let je OHS největším festivalem architektury ve Slovinsku, nabízejícím nejdůležitějšího online průvodce moderní slovinskou architekturou. Festival OHS je držitelem nejvyššího slovinského ocenění za architekturu – Plečnikovy medaile.
Lenka Kavčič obdržela tutéž cenu za svůj projekt Hravá architektura, který představuje architekturu dětem, a dále zlatou medaili BIO 16 – Bienále průmyslového designu.
Jejím posláním je dosáhnout vyšší úrovně prostorové kultury a architektonických standardů, jelikož pevně věří, že prostor by měl být poskytnut lidem a že pouze prostřednictvím spolupráce můžeme zachovat a vytvářet lepší prostory pro svoji budoucnost.

Verena Mörkl is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Verena Mörkl

Rakousko

Verena Mörkl vystudovala architekturu na Technické univerzitě ve Vídni a na vysoké škole ETSA v Barceloně. V roce 2003 založila společně s Christophem Mörklem studio SUPERBLOCK. Ve stejném roce získali stipendium Schütte Lihotzky pro studii kat. E (společné bydlení ve slohu Gründerzeit). V letech 2012 a 2013 přednášela Verena na Institutu pro městské plánování na Technické univerzitě ve Vídni. Od roku 2016 působí jako plnohodnotný člen Poradní rady architektů pro dotované bydlení ve Vídni. Od roku 2012 je SUPERBLOCK jedním z dodavatelů pro "Gebietsbetreuung Stadterneuerung" (úřad pro městskou obnovu).
SUPERBLOCK se zaměřuje především na projekty podporovaného bydlení a městské plánování. Studio již obdrželo různá ocenění v soutěžích stavebních projektů a městského plánování v Rakousku a Německu.

Verena Mörkl is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Sebastian Nagy

Slovensko

Sebastian Nagy se narodil v roce 1980, pochází z Nitry. Absolvoval studium v oboru architektury na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě, jeho projekty jsou však silně ovlivněny jeho studiem na Královském technickém institutu ve Stockholmu a Berlageho institutu v Rotterdamu. 
Je autorem několika pozoruhodných projektů a realizací. Stal se vítězem mezinárodní soutěže projektů Robustness Concrete Design Competition (Švédsko). Mezi jeho realizované projekty patří například bytový dům TRIANGOLO (Nitra), dům OTIO (Drážovce) a vila ATRIO (Bratislava). Sebastian Nagy je laureátem prestižní Ceny Dušana Jurkoviče, kterou obdržel za projekt bytového domu TRIANGOLO (2008), dále získal ocenění CE.ZA.AR Public Award za návrh domu OTIO (2011) a byl dvakrát nominován na cenu Miese van der Rohe za projekty TRIANGOLO (2009), OTIO (2013)

Verena Mörkl is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Sergejs Ņikiforovs 

Litva

Absolvoval Technickou univerzitu v Rize, studium dokončil v roce 1979. Od roku 1992 působí jako spoluzakladatel a partner společnosti architektů NAMS se sídlem v Rize. Jako vedoucí týmu má za sebou různé druhy projektů v celém Lotyšsku, mj. rekonstrukci budov Lotyšské národní banky v Rize, 2002–2003, budovu Nové apoštolské církve v Rize, 2000–2004, nákupní centrum Jugla Retail v Rize, Lotyšsko, 2001–2002, sídlo studentské organizace Lettgallia v Rize, 2001–2006, rezidenční areál Bisumuiza v Rize, 2005–2019, hasičskou stanici v Cesis, v Lotyšsku, 2011–2014, areál Waldorfské školy společně se sportovním zázemím v Adazi, v Lotyšsku, 2008–2016 a mnoho dalších. 
Úspěšná účast v soutěžích – jako člena tvůrčího týmu – zahrnuje rezidenční areál v Liepaje, v Lotyšsku, 1985, renovaci budovy lotyšské státní správy v Rize, 1994, rekreační oblast Lejastiezumi, v Lotyšsku, 1999, rezidenční areál Mezaparks v Rize, 2006 a rozhlednu na vrchu Gaiziņš – nejvyšším místě Lotyšska, 2012. Je členem rady Lotyšského sdružení architektů.

Nevzat Sayın is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Nevzat Sayın

Turecko

Nevzat Sayın se narodil v roce 1954 ve městě Hatay. V roce 1978 dokončil studium na Fakultě výtvarných umění, katedře architektury na univerzitě Ege, kde pokračoval v magisterském studiu v oboru sociální bydlení. Do roku 1984 pokračoval v postgraduálním vzdělávání a po roce 1986 se vydal získat zkušenosti do zahraničí. Od té doby se věnuje práci architekta v rámci různých organizací. 
Byl nominován a získal architektonická ocenění v Turecku i v zahraničí. Vydal publikace Düşler Düşünceler İşler (Sny, myšlenky, díla) v roce 2004 a A Book About A Building (Kniha o budově) v roce 2015. Kromě své práce ve společnosti NSMH vyučuje na různých stavebních školách v Turecku. Je zakládajícím členem a instruktorem programu architektonického designu MArch na univerzitě Bilgi. Důležitou součást jeho působení jako architekta představuje účast na letních školách, konferencích, porotách a seminářích pro studenty architektury. Mezi jeho práce patří také texty, rozhovory, výstavy a publikace o architektuře.

Verena Mörkl is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Svetoslav Stanislavov

Bulharsko

Je absolventem Fakulty architektury univerzity UACEG v Sofii, v Bulharsku, z roku 2003. Jeho diplomový projekt byl bulharskou Unií architektů oceněn jako nejlepší diplomová práce v oblasti bytové architektury. Ve stejném roce se Svetoslav Stanislavov začal věnovat své profesní kariéře jako architekt – partner v čelním architektonickém studiu ve Varně. V roce 2012 založil vlastní architektonickou praxi s názvem STARH. 
Od té doby následuje své silné přesvědčení o vysoce kvalitním designu a estetice, díky kterému získal místní i mezinárodní věhlas. Se studiem STARH je laureátem ocenění MasterPrize za architekturu (dříve APP), Architizer A+ Award, IDA Design Awards, A Design Awards, BigSEE. V roce 2018 byl portálem ArchDaily nominován na cenu za budovu roku.

Ante Vrban is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Ante Vrban

Chorvatsko

Absolvoval Fakultu architektury v Záhřebu a pracovat začal již ve věku 19 let. S více než 300 realizovanými luxusními projekty po celém světě si vybudoval pozici konzistentního mezinárodně ceněného architekta. V roce 2020 se stal hlavním architektem chorvatského pavilonu na výstavě EXPO v Dubaji, který je spolu s několika dalšími luxusní projekty součástí jeho plánu v příštích dvou letech.
Jeho projekty jsou známé pro svou „AV atmosféru“, která odkazuje na světlo a odrazy v souladu s přírodou a okolím. Na globální úrovni se zabývá tématy přírodních alternativních zdrojů energie, sluneční a větrné energie… a tyto prvky začleňuje do svých projektů. Jeho mottem vždy bylo: „Musíme souznít s přírodou a být si vědomi změn klimatu na naší planetě.“

Adrian-Emilian Zerva is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Adrian-Emilian Zerva

Rumunsko

Univerzita architektury a urbanistiky ION MINCU, Bukurešť, absolvent studia architektury a držitel licence pro městské plánování.
 
Profesní zkušenosti:
 - 2016 - člen poroty Bienále architektury, UAR – rezidenční bydlení
- 2018 - kurátor Bienále architektury, UAR – rezidenční bydlení
- 2019 - člen poroty výroční soutěže architektury – OAR Bukurešť
- 2019 - člen poroty Expomondial Dubai 2020 – s účastí Rumunska
- spoluautor více než 50 realizovaných projektů, mj. kancelářských budov, firemních sídel i rodinných domů
- člen delegace UAR při obnově velkých městských center ve Finsku, Řecku a Nizozemsku