Česká republika

star_border

Nejkrásnější fasády odhaleny

Téměř 200 000 hlasů od milovníků staveb a architektury z celé Evropy se sešlo při hledání nejoblíbenější fasády.

Top 10 Rodinný dům

Přehled 10 nejúspěšnějších rodinných domů, ve kterých by chtěl žít každý.

10. místo

STR

Rodinný dům | Polsko

Rodinný dům je tvořen jednobarevnou fasádou s asymetrickou sedlovou střechou a vchodem zvýrazněným grafitovou užší částí. Výřez v oblasti terasy přinesl světlo do kuchyně a obývacího prostoru. Detaily z modřínových latí přispívají k teplejšímu celkovému dojmu. Střešní konstrukce umožňuje oddělení částí pro různé účely: vysoce reprezentativního obývacího pokoje a dvoupatrové obytné zóny.

9. místo

Palm Garden Bielany

Rodinný dům | Polsko

Tento dům se navzdory poměrně velké velikosti podařilo vsadit mezi malé sousední domky. Budova je propojena s okolím, současně však přitahuje pozornost svou neobvyklou formou. Elegantní dřevěné průčelí je doplněno tmavě šedou omítkou a okny, přičemž tento kontrast dodává fasádě jas.

8. místo

House T

Rodinný dům | Rakousko

Budova byla harmonicky umístěna do krajiny. Přízemní patro splývá s okolním pozemkem a tvoří plynulou konturu, zatímco do dálky vystupující výrazné horní patro vytváří dostatečný prostor v přízemí. Lehkost stavební konstrukce zdůrazňuje výběr světlé omítky s metalickým efektem.

7. místo

5 Cubes Kawodrza

Rodinný dům | Polsko

Rodinný dům v Czestochowa, okres Kawodrza. Oslovuje uměřeným použitím materiálů, které působí efektem čisté ekonomické formy. Ocenění si zaslouží i zachování odpovídajícího měřítka objektu díky dovednému rozvržení a fragmentaci hmoty.

6. místo

Andrej Residence

Rodinný dům | Severní Makedonie

Moderní dům v klidné části města. Skvělá kombinace přírody, moderních materiálů, kreativity a trávení volného času na krásném dvorku.

5. místo

Hintaus

Rodinný dům | Rakousko

Při pohledu ze staré vesnické ulice se dům jeví jako úzký, jednopatrový, skrytý a intimní, jeho charakter se však mění při orientaci do zadního vnitřního prostoru – zde se budova se dvěma stupňovitě rozloženými patry otevírá do rozsáhlé zahrady s výhledem na terasovitou krajinu.

4. místo

Inscribed Konopiska

Rodinný dům | Polsko

Rodinný dům v obci Konopiska poblíž Częstochowa. Vyznačuje se dokonalým vepsáním budovy do okolí a zajímavým složením barev a strukturami fasády. Porota soutěže ocenila zejména kombinaci sedlové a rovné střechy a přizpůsobení budovy tvaru pozemku.

3. místo

G 23rd district

Rodinný dům | Rakousko

Tento moderní kubistický samostatně stojící dům se nachází v blízkosti hřbitova v Inzersdorfu. Jeho tmavá fasáda kontrastuje s ostatními budovami v okolí. Projekt tohoto architektonického domu vyjadřuje vkus svých vlastníků i snahu co nejlépe využít pozemek.

2. místo

Villa Sveti Lovreč

Rodinný dům | Chorvatsko

Luxusní vila s otevřeným výhledem na zátoku Kvarner s bazénem a velkými travnatými plochami. Objekt sjednocuje všechny řady produktů Baumit – dlaždice, tepelněizolační materiály a systémy i interiérové omítky.

1. místo

Forest Kuznica

Rodinný dům | Polsko

Budova se nachází v obci Kuźnica Kiedrzyńska. Funkční systém je založen na jasném sdělení spojujícím oblast dne a noci. Jednoduchý tvar, jemuž dodává rozmanitost šikmá střecha. Prosklení ze zahradní strany umožňuje pocitový průnik lesa dovnitř domu. Umístění se stalo počátečním motivem k vytvoření enklávy klidu.

Top 10 Bytový dům

Přehled 10 nejúspěšnějších bytových domů podle hlasování účastníků.

10. místo

Vega Street

Bytový dům | Rakousko

Jeden malý a dva velké obytné bloky byly nedávno postaveny v noblesní čtvrti Cottageviertel – s výhledem na celou Vídeň. Téměř všechny jednotky se mohou pochlubit venkovním prostorem ve formě lodžie, balkonu nebo zahrady.

9. místo

Lipska 4-6-8

Bytový dům | Polsko

Tento multifunkčný bytový komplex, který se skládá ze tří budov se nachází vedle jedné z hlavních komunikací v Krakově.  Jeho největší část orientovanou na jih tvoří bytové jednotky. Severně orientovaná část komplexu zahrnuje veřejné prostory, které se plynule začleňují do městské krajiny.

8. místo

Urban Pavillons

Bytový dům | Rakousko

Městské pavilony – otevřená struktura namísto hermeticky uzavřené bytové výstavby. Tento přístup byl zvolen záměrně s cílem vyhnout se dojmu rozsáhlého komplexu. Výsledkem rozdělení projektu do několika zřetelně oddělených domů je intimní propojení budov a oživených zahrad – aniž by byla popřena městská přítomnost. Množství různých pohledů a perspektiv dále vylepšuje dojem z této stavby.

7. místo

Czyzewskiego 1

Bytový dům | Polsko

Nově projektované budovy přinášejí novou urbanistickou definici do dosud zanedbané postindustriální části města. Hlavní vizuální motiv projektu zdůrazňuje kontrast mezi jednobarevnou vnější fasádou (včetně rytmicky umístěných štítů orientovaných do ulice) a vnitřní fasádou s různobarevným čtyřúhelníkovým složením s balkony s různými celkovými rozměry a převisy.

6. místo

Mysliwska 66

Bytový dům | Polsko

Budova je poskládána z „vrstev“, přičemž výška každé z nich odpovídá výšce 2 nebo 3 pater. Jednotlivé „vrstvy“ jsou vzájemně posunuty (opticky i fakticky) a poslední, nejvyšší, je od ostatních oddělena. Popsané rozdělení budovy v měřítku odkazuje na nižší budovy, které v této oblasti existují, zatímco celá budova předznamenává budoucí, vysoké budovy, s nimiž v okolí počítá místní plán rozvoje.

5. místo

Mogilska Tower

Bytový dům | Polsko

Svou koherentní formou, která je tvořena prolamovanou „tkání“ rozprostřenou na jednoduché kvádrové základní stavbě, tvoří projektovaná budova „krystalizující“ bod této dosud chaotické a poněkud neuspořádaným způsobem zastavěné oblasti. S rostoucí výškou se zvětšuje i rytmus perforací (okenních otvorů s lodžiemi či balkony). Posun mezi otvory vytváří dojem jednoty (soudržnosti), avšak bez okázalé monumentálnosti.

4. místo

GreenCity

Bytový dům | Rakousko

Rezidenční projekt Green City Living je významný svou moderní a působivou architekturou. Balkony orientované v různých směrech vytvářejí dynamický celkový obraz a současně nabízejí velké plochy pro zeleň v souladu s udržitelnou koncepcí projektu.

3. místo

Panorama Center

Bytový dům | Bulharsko

Budova se nachází v blízkosti náměstí a na jihu je orientována do zeleně. Objemová kompozice je tvořena šedým jádrem s vystupujícími bílými segmenty s prostory pro denní aktivity obyvatel. Fasáda je inspirována přísně rastrovanými průčelími převažujícího množství budov v okolí, tým architektů se proto rozhodl vytvořit „rytmus“ umístěním oken stejné velikosti a jejich pozitivním a negativním černým obložením. Na prvních čtyřech patrech jsou umístěny dva nebo tři apartmány, poslední patro obsahuje pouze jeden byt navržený s využitím výrazných materiálů a slunečních zábran, který nabízí výhledy na celé město.

2. místo

Adriatic City Duplex

Bytový dům | Itálie

Nedaleko od centra města Rimini a jeho slavných hlučných nocí na plážové promenádě ukazuje tento dvojdomek neobvyklé sladění barev s kombinací jasně definovaných základních tvarů.

1. místo

Residence Catalani Mestre

Bytový dům | Italy

Rezidence Catalani se tyčí v oblasti zeleně zcela uvnitř městské zástavby jako sen každého obyvatele města. Energeticky úsporný koncept stavby zahrnuje 10 apartmánů na 5 patrech v kombinaci světlých a neutrálních barev s moderním designem a širokými obytnými terasami.

Top 10 Nebytový objekt

Přehled 10 nejúspěšnějších nebytových objektů podle hlasování účastníků.

10. místo

Office building Czestochowa

Kancelářská budova se nachází v Częstochowa. Pozemek nemá žádné pravé úhly. Budova je dokonale přizpůsobena pozemku. Moderní tvar odpovídá průmyslovému charakteru čtvrti. Terasy s prolamovanou strukturou zdí a podloubím dodávají budově lehkost – vytvářejí dojem budovy vznášející se nad zemí.

9. místo

Hilton Garden Inn

Nebytový objekt | Rakousko

Tento hotel byl postaven na místě bývalé městské tržnice v sousedství historických kasemat a Nové galerie. Jeho fasády se vyznačují horizontálními pruhy rámovanými omítkou. Výhledy na Stadtpark a historické městské zdi byly důležitými prvky projektu.

8. místo

Hotel Puro

Hotel Puro se nachází v historické čtvrti Kazimierz v Krakově. Projekt dodržuje omezení městského úřadu pro konzervaci památek; stavba zakončuje blok městských budov.

7. místo

School Gostyn

Inovační způsob použití omítek na bočních stěnách s klasickým tvarováním střechy dodávají této budově moderní charakter v tradiční formě. Jedná se o nový způsob pohledu na architekturu menších měst. Interiéry a funkce jsou dostupné, přehledné a přívětivé.

6. místo

Class A

Kancelářská budova v Czestochowa. Má pět nadzemních pater a podzemní patra, která slouží jako garáže. Použitá technologie umožňuje vytvoření kancelářských prostorů „open space“ libovolných tvarů. Ocenění si zaslouží vhodné umístění objektu v rohu čtvrti a působivé použití gradace tmavé a světlé barvy zdůrazňující stavební charakter budovy.

5. místo

Seeparkcampus West

Nebytový objekt | Rakousko

Seestadt je jedním z největších projektů městské výstavby v Evropě. Nová budova nabízí inteligentní interiéry, flexibilní využitelné prostory, udržitelnou kombinovanou konstrukci a zelené rekreační oblasti. Charakteristickým rysem je použití roletových clon proti slunci – přizpůsobených podle postavení slunce.

4. místo

R&D Center Legprzem

Stavba byla navržena jako kancelářská budova – centrum výzkumu a vývoje společnosti Łęgprzem s cílem realizovat inovativní řešení pro stavební průmysl. Jednoduchá forma byla podřízena hlavní funkci budovy.

3. místo

Baltic Park Molo

Hlavní myšlenkou komplexu „Baltic Park Molo“ bylo vytvoření jednoho z nejmodernějších přímořských rezortů v Polsku. Výsledná struktura je kombinací měkké, organické formy, odpovídající přímořské oblasti, s kompaktní konstrukcí budov.

2. místo

The History

Nový útulný hotel Istoriya, jehož fasáda využívá produkty značky Baumit, se nachází v živé části Irkutsku.

1. místo

Leisure-center Atoll Achensee

Nebytový objekt | Rakousko

V původním smyslu označuje atol kruhový korálový ostrov. Tento význam byl přenesen na nový rekreační komplex, jehož architektonické provedení ve tvaru kapky se podobá prstenu. Projekt klade důraz na zajištění udržitelné energetické koncepce.

Top 10 Zateplení objektu

Přehled 10 nejúspěšnějších zateplených objektů podle hlasování účastníků.

10. místo

MZK depot

V rámci rekonstrukce depa MZK byl vytvořen uzavřený systém komunikace. Poskytuje místa pro rychlé i pomalé nabíjení elektrických autobusů, novou servisní halu a mnohem více. Kromě toho došlo k částečnému zastřešení venkovního parkoviště autobusů a byly renovovány administrativní budovy. Kontrastní kombinace barev na fasádách budov v celém komplexu zdůrazňují jeho funkci a ekologický přístup k veřejné dopravě.

9. místo

Weihburg Street 17

Zateplení objektu | Rakousko

Nevyužitý obytný dům byl renovován a proměnil se v rezidenční komplex s 18 apartmány. Velká část původního půdorysu nemovitosti byla zachována a fasády směřující do ulic byly přestavěny a zatepleny v souladu s odkazem budovy.

8. místo

Kindergarten no. 43

Jiné chápání světa – jak může jedna budova změnit pohled dítěte. Prostřednictvím umělecké podoby skla. Sněhobílá čelní fasáda byla oživena velkou abstraktní kompozicí oken. Živé barevné rámy vyzařují pozitivní energii, což je vlastnost, která je mezi dětmi přítomná nejvíce.

7. místo

Honey Gallery

Komplexní modernizace komunikačního systému a fasád budov společně s nově navrženými prvky odkazujícími na název ulice vrátily tomuto místu pozici místního centra života celé čtvrti.

6. místo

The Golden Lion

Třípatrová budova s rovnou střechou byla postavena v roce 1850. Ke stavbě byla přidána další dvě patra oddělená širokou římsou. Podoba průčelí zčásti přejímá historický vzhled i architektonické detaily.

5. místo

The Old Library UMCS

Modernistickou budovu navrhl T. Witkowski v roce 1963. Nachází se v centru univerzitního kampusu a je nedílnou součástí jeho podoby. Díky profesionální termální modernizaci byly zachovány všechny prvky budovy charakteristické pro toto období.

4. místo

Confucius

Transformace křivek budovy ze 60. let na moderní centrum Ústavu pro Střední a Dálný východ na Konfuciově institutu Jagellonské univerzity v Krakově. Leitmotivem stavebního projektu je odkazování na kultury Středního a Dálného východu prostřednictvím hry světla a stínů s vějířovitými strukturami oken.

3. místo

Ampliación Bioclimática

Zateplení objektu | Španělsko

Bioklimatické rozšíření stávající budovy (starší než 60 let), modernizace obálky stávající budovy s využitím systému ETICS Prosystem řady BAUMIT Finetop s izolací EPS Neopor. Z architektonického hlediska je budova rozšířena na přední straně, přičemž pro všechny detaily, dodávky a řešení byly použity produkty BAUMIT.

2. místo

With an eventful history

Zateplení objektu | Německo

Bohatá 120letá historie: lázně, obchodní škola, dětský domov a zahrada. Bývalý Käthe-Kollwitz-Heim se po opuštění dostal do havarijního stavu zejména v důsledku poškození vlhkostí. Renovace byla provedena s ohledem na původní podobu budovy, byly například obnoveny štukové kontury.

1. místo

M3 project

Dům z roku 1969 byl kompletně renovován do podoby zcela moderního objektu. Na průčelí je zřetelná hra zkosených oken zakrytých žaluziemi ze skutečného dřeva – sibiřského modřínu. 12 žaluzií na 6 otvorech umožňuje vytvořit neuvěřitelné množství kombinací a různých podob průčelí.

Top 10 Renovace historického objektu

Přehled 10 nejúspěšnějších renovací historických objektů podle hlasování účastníků.

10. místo

Hotel Pitter

Tento tradiční hotel situovaný v srdci Mozartova domovského města Salzburgu byl příjemně modernizován s ohledem na svůj historický charakter. Klient požadoval projekt revitalizace, renovace a rozšíření s cílem zmodernizovat hotel, zefektivnit jeho provoz a vylepšit jej po logistické stránce. Kromě toho bylo záměrem vrátit hotel do doby jeho rozkvětu v šedesátých letech a opět mu dodat nádech „Grand hotelu“.

9. místo

Hotel Sowa

Při rekonstrukci byly chybějící architektonické prvky znovu vytvořeny s maximální péčí a pozorností k detailu. Na boční stěny byly použity materiály BAUMIT. Renovační práce provedla společnost Renovace a stavby Robert Grylewicz.

8. místo

Berggasse 35

Tento příklad architektury Gründerzeit z konce 19. století podstoupil pečlivou současnou adaptaci s historickým základem a moderním pojetím interiéru s esteticky atraktivním celkovým dojmem.

7. místo

Die Angewandte

Výsledkem modernizace, rozšíření a celkové přestavby Univerzity užitého umění je moderní kampus se zaměřením na prostor ve svém středu. Rázný a odvážný: nový symbol na historické fasádě – červené písmeno „A“.

6. místo

Regional Museum Kozienice

Obnova věže a historické budovy z 19. století v rámci palácového a parkového komplexu ve městě Kozienice. Díky využití moderních technických řešení a metod konzervace byly obě stavby přizpůsobeny dnešním standardům a současně byla plně obnovena jejich původní krása. Základní urbanistické uspořádání bylo rovněž zachováno.

5. místo

Radolinscy Palace

Záměrem renovace paláce rodiny Radolinských bylo zachovat cennou původní budovu z poloviny 19. století, reprezentující sloh anglické novogotické architektury. Jednalo se o první rozsáhlou renovaci fasády budovy od její konstrukce.

4. místo

Jankowice Palace

Palác v obci Jankowice byl vybudován v roce 1803. Renovace v rámci projektu studia Vowie spočívala v přizpůsobení funkčního a prostorového uspořádání potřebám vzdělávacího zařízení, přičemž úkolem bylo rekonstruovat a zdůraznit vysoké architektonické kvality. Palác se nyní vrací ve velkém stylu.

3. místo

Gajowicka 195

Rekonstrukce byla provedena s cílem obnovit charakter budovy, která po mnoha předchozích úpravách a rozšířeních ztratila svoji původní formu a podobu. Byla obnovena forma i detaily historické budovy, přičemž některé předchozí dodatky byly odstraněny a některé byly upraveny do moderní podoby.

2. místo

Secession

„Každé době její umění, každému umění jeho svobodu.“ V srdci Vídně se s novým elánem probudil klasický příklad secese, právě včas, aby oslavil své 120. jubileum. Komplexní restaurátorské práce – zohledňující přísné požadavky na historické dědictví.

1. místo

The Church in Thelma

Jedná se o jedinečný příklad rotundy ve východní Sibiři s působivými jemnými ozdobami fasády podle původního návrhu. Fasádní výzdoba je typická pro klasicismus se strohými, ale subtilně a pečlivě vypracovanými vzory.

Top 10 Kreativní fasáda

Přehled 10 nejpůsobivějších kreativních fasád podle hlasování účastníků.

10. místo

Winery Müller

Kreativní fasáda | Rakousko

Nad stávajícím vinným sklípkem, zabudovaným do svahu, bylo postaveno nové vinařství včetně obytných prostor. Odstíny červené patrné na zemi, z níž byl kámen vytěžen, se staly zdrojem inspirace pro barevné schéma.

9. místo

Kindergarten Paradisway

Kreativní fasáda | Rakousko

Nová dvoutřídní mateřská školka s množstvím prostoru – uvnitř i venku. Jednoduchost budovy je vylepšena jedinečným dřevěným vzhledem fasády Baumit HardTop. Trend „designu a izolace“ byl úspěšně aplikován ve formě dřevěné dekorace – v souladu se zalesněnou místní krajinou.

8. místo

Smooth&Concrete

Smooth&Concrete je výjimečně elegantní a moderní dům. Jeho tvar, fasáda, dispozice místnosti a design interiéru jsou prostě úžasné. Omítka imitující betonové panely a dřevo byla zkombinována s tradiční bílou sádrou, čímž celá budova dostala individuální charakter. Byl by však hřích nezmínit prostornou terasu s překlady charakteristickými pro stavby kanceláře HomeKoncept.

7. místo

Kindergarten Lesna Kraina

Budova se nachází v obci Charzykowy, ulice Sportowa 1. Je sídlem neveřejné integrační mateřské školky s oddělením pro jesle. Pokrývá plochu 1 015,00 m² a poskytuje místo přibližně pro 100 dětí. Živé barvy lemující okna podtrhují účel, ke kterému je místo určeno.

6. místo

White frame Radomsko

Velký přízemní rodinný dům v obci poblíž Radomska. Vyznačuje se velkými rozptýlenými prostory. Je rozdělen do zón, z nichž každá tvoří samostatný blok. Jsou spojeny vnitřní terasou.

5. místo

Huta Baildon

Budova se nachází v místě někdejší ocelárny Baildon, v blízkosti řeky Rawa. Má půdorys ve tvaru L. Sloužila jako laboratoř a kanceláře společnosti "Wiertła Baildon" S.A. Po ukončení provozu bylo zařízení přizpůsobeno pro kanceláře a služby a proběhlo zde zateplení budovy.

4. místo

Gemeindeamt Höflein

Kreativní fasáda | Rakousko

Výrazná dopředu vystupující střecha propojuje nádvoří, vstupní halu a přilehlý multifunkční prostor. Toto řešení zdůrazňuje otevřený charakter budovy v souladu s její funkcí místa setkání pro občany a prostoru pro konání různých událostí. Výsledkem je udržitelná, moderní a přehledně strukturovaná budova radnice, která splňuje požadavky tohoto rychle rostoucího společenství.

3. místo

Bronowicka B.O.A.T

Kompaktní provedení je inspirováno námořními tématy. Budova má 3 nadzemní podlaží a podzemní parkoviště. Byla navržena jako monolitická železobetonová konstrukce se strukturou sloupů a panelů. Využívá omítku Baumit Creative Top.

2. místo

Dobrego III

Jedná se o architektonický komplex sestávající ze tří budov s klesající jižní částí. Jižně orientovaná jednotka se skládá z obytných prostor, které jsou rozšířeny o veřejné prostory umístěné na severní straně. Společně vytvářejí jednotný celek propojený konzistentní linií balkonů podél východní a západní strany.

1. místo

Vivienda F

Kreativní fasáda | Španělsko

Dům je zaměřen na soukromí a sluneční světlo podle prostředí. Otevřené stěny překryté dřevěnou mřížkou sehrávají roli stínů a stupňů osvětlení, přičemž propojují interiér se zahradou. Zaslepené zdi orientované k okolnímu prostředí pak poskytují rodině naprosté soukromí.